Alkoholno sirće ne samo da je neophodno u kuhinji, već je i veoma korisno za pranje veša, posebno za poboljšanje kvaliteta starijih peškira.
Korisno je jer može da ukloni prljavštinu i neprijatne mirise, kao što je miris buđi, čak i nakon što ste oprali veš. Takođe pomaže da deterdžent bolje opere veš i sprečava da omekšivači ostavljaju neželjene ostatke na tkanini, tako da peškiri ostaju mekani i prijatni na dodir.
„Ako su vam peškiri zaista tvrdi i grubi, pokušajte da dodate oko 250 ml sirćeta zajedno sa tečnošću za pranje veša. Ako ste zabrinuti da vaš veš miriše na sirće, prava količina koja se doda direktno u bubanj pre početka ciklusa će zadržati da vaš veš miriše na sirće“, rekao je stručnjak Sem Vigam.
Tehnike sa sirćetom za meke peškire
Kako bi vaši peškiri uvek bili mekani i prijatni na dodir, preporučuje se da redovno dodajete alkoholno sirće u mašinu za pranje veša, piše Miror.
Vigam ima nekoliko korisnih saveta za one koji imaju problema sa tvrdim peškirima, od kojih je jedan da ne koriste previše omekšivača.
„Iako neki ljudi misle da će više omekšivača omekšati tvrde peškire, to će zapravo pogoršati situaciju. Previše omekšivača može začepiti vlakna i učiniti peškire još tvrđima“, objasnio je on.Ističe da pristup „malo i često” može postepeno poboljšati mekoću peškira. Što se tiče sušenja u mašini za sušenje veša, stručnjak savetuje umerenost, napominjući: „Sušenje u mašini je odlično za omekšavanje peškira, ali prekomerno sušenje je glavni uzrok tog efekta brusnog papira“.
Stoga on predlaže dve ključne tehnike.
Prvi metod podrazumeva da se peškiri ne osušite u potpunosti u mašini za sušenje odmah nakon pranja kako bi se zadržala vlaga kako bi se izbegla hrapavost. Druga alternativa je da se peškiri osušite na vazduhu pre nego što ih stavite u sušilicu na 20 minuta kako bi se omogućilo vlaknima da dišu i postigla udobniju teksturu.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com