Jeste li ikada temeljno očistili svoju mašinu za pranje veša? Ako niste, svakako bi to trebalo da uradite, jer se ostaci masnoće i prljavština brzo nakupljaju, a naročito ispod gume. To ne samo da može da izazove neprijatne mirise i skrati životni vek mašine, nego može biti i leglo bakterija svih vrsta.
Kako se u vašoj mašini za pranje veša ne bi pojavila odvratna crna prljavština, trebalo bi redovno uklanjati ostatke iz bubnja. Međutim, za to ti nije nužno potrebno posebno sredstvo za čišćenje, nego nešto što većina nas već ima u svom domaćinstvu: tableta za mašinu za pranje sudova.
Kako očistiti veš mašinu tabletom za mašinu za pranje sudova ?
Za čišćenje prljavih tanjira, pribora za jelo i slično obično koristimo tablete ili prašak za mašinu za pranje posuđa. Međutim, jednako su efikasni u čišćenju ostataka prljavštine u veš mašini.
Kao bi očistili veš mašinu, stavite u nju dve tablete za pranje posuđa svake dva do tri nedelje kako biste je temeljno očistili.Tablete stavite direktno u bubanj, a zatim (sa zatvorenim vratima) dolijte dodatnu vodu kroz odeljak za deterdžent sve dok ne bude malo iznad nivoa donjeg ruba otvora. Tablete takođe možete prethodno otopiti u toploj vodi, a zatim ih uliti ili upotrebiti prašak za mašinu za pranje posuđa. Zatim „operite“ na 90 stepeni.
Tablete i prašak trebalo bi čak da pomognu i kod obojene odeće. Međutim, ovde bi trebalo biti oprezan s osetljivim natpisima ili nalepnicama, jer mogu postati porozni s deterdžentom za pranje posuđa.
Ostali izvrsni „kućni preparati“ za čišćenje veš mašine su sirće, limunska kiselina, deterdžent za pranje posuđa i prašak za pecivo – istovremeno koristite samo jedan od njih. Inače: univerzalno sirće takođe savršeno deluje kao zamena za omekšivač. Ne morate se brinuti zbog mirisa, jer odmah nestaje. Ako i dalje ne želite da perete bez laganog mirisa, dodaje nekoliko kapi ulja lavande. Prijatno miriše, a istovremeno tera moljce iz ormara.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com