Da li perete ručno ili koristite mašinu za pranje veša? Od kada su se mašine za pranje sudova pojavile na tržištu, svađamo se koji način je efikasniji i bolji, kako za životnu sredinu, tako i za nas same. Odgovor na večito pitanje za Reader’s Digest ponudila je stručnjakinja za čišćenje Alisija Sokolovski. I uopšte nije imala sumnju – bolje je koristiti mašinu za pranje veša.
Prema Sokolovski, za to postoji više razloga. Pre svega, mašine za pranje sudova troše znatno manje vode i energije od ručnog pranja, posebno ako perete punom količinom i koristite energetski efikasnu mašinu za pranje veša, kaže ekspertkinja.
„Mašina za pranje sudova troši u proseku 11 do 19 litara vode po ciklusu, dok ručno pranje može da potroši i do 100 litara, u zavisnosti od toga koliko dugo pustite vodu da teče“, kaže Sokolovski. Lako je izgubiti pojam o vremenu, a slavine proizvedene nakon 1994. moraju imati protok manji od 8 litara u minutu, što znači da možete potrošiti oko 100 litara vode za 12 minuta.
Sav taj protok vode takođe povećava vaše račune za energiju. Prelazak sa ručnog pranja na mašinsko pranje sudova štedi 31.700 litara vode godišnje, smanjujući troškove za čak 3.200 evra tokom životnog veka mašine za pranje sudova. Ako i dalje morate da perete suđe ručno, uštedite vodu koristeći dve činije ili sudopere – jednu za pranje, jednu za ispiranje – umesto da stalno koristite tekuću vodu. Prema istraživanju Univerziteta u Mičigenu, ovaj način pranja smanjuje emisiju gasova staklene bašte za dve trećine u poređenju sa tradicionalnim pranjem ruku.
Da li ste ikada izvadili ručno oprani tanjir i primetili mrlju osušene hrane ili pruge koje ste propustili sunđerom? Ili je možda vaš partner zaboravio da opere zadnju stranu tanjira? Sa mašinom za pranje sudova nema takvih problema. Mašine za pranje veša koriste snažne mlaznice, toplu vodu i deterdžente sa enzimima koji fizički čiste posuđe bolje od vaših ruku i sunđera.
„Korišćenje mašine za pranje veša oslobađa vas od stalnog ribanja, ispiranja i sušenja posuđa, štedeći vam vreme“, kaže Sokolovski. Samo napunite, pritisnite dugme i vratite se nekoliko sati kasnije. Prema podacima Energi Star, ovo je ušteda od oko 10 dana u godini.
Ako imate bolesnog člana porodice ili morate da čistite sudove za kućne ljubimce, mašina za pranje veša je daleko bolji izbor za smanjenje bakterija. Sunđer koji koristite za pranje može da sadrži čak 54 milijarde bakterija po kubnom centimetru. Mašine za pranje sudova, posebno one sa postavkom za dezinfekciju, koriste vodu zagrejanu na 65°C, obezbeđujući smanjenje bakterija za 99,999 procenata. Još jedna prednost mašine za pranje veša je zaštita vaših ruku od iritacije i suvoće izazvane toplom vodom i sapunom.
Kada je u pitanju ispiranje posuđa pre nego što ga stavite u mašinu za pranje sudova, stručnjaci kažu da to uglavnom nije neophodno. Današnje mašine za pranje veša detektuju nivo prljavštine, a pranje ruku može smanjiti efikasnost deterdženata. Međutim, neke predmete, kao što su jako zaprljane tiganje ili čaršave, treba prethodno malo očistiti.
Takođe treba imati na umu da neki predmeti nisu pogodni za mašinu za pranje veša, uključujući finu keramiku i kristal koji se može oštetiti ili zamutiti, drvene daske i pribor – voda i toplota mogu da ih iskrive, liveno gvožđe – mašina za pranje veša može ukloniti zaštitni sloj i izazvati rđu, oštri noževi – deterdženti mogu da ih otupe, plastika koja nije otporna na toplotu – može se izobličiti, a posuđe sa nelepljivim premazom, mašina za pranje veša može oštetiti premaz.
(Večernji list)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com