Budite oprezni, jer soda bikarbona jeste korisna, ali ove predmete nemojte čistiti sodom:
1. ALUMINIJUM
Možete je koristiti za čišćenje posuda i lonaca, ali ne zaboravite naknadno dobro isprati, jer može uzrokovati oksidaciju i tako bi ono moglo postati smeđe boje.
2. STAKLO
Ipak je bolje držati se proizvoda za pranje prozora, jer kako je soda bikarbona dosta abrazivno sredstvo, moglo bi oštetiti staklo. Ako želite prirodni proizvod za čišćenje stakla, koristite sirće.
3. KERAMIČKE PLOČE ZA KUVANJE
Soda bikarbona je odlična za čišćenje kuhinje, ali pripazite na glatke površine napravljene od keramike, jer će na njima lako ostati ogrebotine ili beli film kojeg ćete se teško rešiti. Ako vam se to već dogodilo, pokušajte očistiti vinskim sirćetom.
4. MERMER
Nikada nemojte koristiti sodu bikarbonu za čišćenje mermernih površina. Tokom vremena će ona prouzrokovati štetu na gornjem zaštitnom sloju i ostaviti ogrebotine. Iako je potrebno vremena da šteta nastane, pametnije je odabrati sredstvo namenjeno za čišćenje tih površina.
5. DRVENI NAMEŠTAJ
Soda bikarbona može biti prejako sredstvo za drveni nameštaj, a sigurno će uništiti površinski sjaj i tako vas ostaviti nezadovoljnima. Za drvo je najbolje koristiti proizvode koju su namenjeni upravo za te svrhe.
6. SREBRO
„Iako je namakanje srebra u vodi i sodi bikarboni brz način za rešavanje tamnih mrlja, ova tečnost može biti prejaka i tako će srebro menjati boju mnogo brže nakon ovakvog čišćenja“, ističe Lili Kameron, vlasnica firme za profesionalno čišćenje, a prenosi Kucastil. Njen je savet da čišćenje srebra prepustite profesionalcu.
7. TANJIRE S POZLATOM
Nikada nemojte čistiti vaše posuđe koje na sebi ima pozlatu sodom bikarbonom. Kako je zlato izuzetno mekan metal, a soda abrazivan čistač, na tanjirima mogu ostati mrlje, a pozlata može izbledeti.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com