Čišćenje radijatora je posao koji često preskačemo, ali sad je vreme da uradite to, jer prašina i prljavština koje se nakupljaju u radijatoru mogu da utiču na njegovu efikasnost, te povećaju troškove energije.
Procene su da čišćenje radijatora može da utiče na ukupan trošak grejanja i do 25 posto.
Možda izgleda izazovan posao, ali radijatore je zapravo jednostavno očistiti.
Evo kako očistiti radijator
1. Isključite grejanje
Ako ste nedavno pokleknuli i uključili grejanje, isključite ga i sačekajte nekoliko sati dok se radijatori u stanu ne ohlade, kaže Endrju Koling, stručnjak za proizvode za grejanje u firmi BestHeating. Nije stvar samo u sigurnosti, nego i u tome da ćete izvući više prašine dok su hladni, nego dok greju.
2. Usisajte što možete
Pre nego što zađete u kutke radijatora, usisajte sve oko njega, posebno područje ispod radijatora. To će pomoći da dohvatite prašinu koja visi s radijatora, umesto da je samo dignete u vazduh s krpom i pogurate nazad.
Koling posebno savetuje da iskoristimo dugačke nastavke koje svaki usisavač ima da bismo usisali i između rebara radijatora.
3. Unutrašnjost dohvatite čistačem za prašinu ili krpom na štapu
Na Amazonu možete pronaći posebne četke čistača za prašinu koje imaju dugačko perje na koje se prašina ‘lepi’. Idealne su za prostor između rebara radijatora, no pre nego što ih upotrebite, ispod radijatora postavite jednu vlažnu krpu na koju će se skupiti sva prašina koju iz njega izvučete.
Druga mogućnost je da uzmete drvenu kašiku, ili neki sličan komad drveta i oko jednog kraja omotate krpu od mikrovlakana ili stari peškir, pa prođete između rebara radijatora.
Još jedan trik: Ako neka prašnjava nit ne može da se izvuče, upotrebite fen za kosu – izduvajte na krpu ispod radijatora.
4. Obrišite radijator sapunom i vodom
Na drvenu kašiku zamotajte krpu koju ste namočili u vodu kojoj ste dodali malo sapuna, pa njom pređite unutrašnjost radijatora.
Dobro isperite krpu i ocedite, pa umočite u čistu vodu sa sapunicom, ocedite i prebrišite i spoljne delove radijatora.
5. Proverite lajsne i zidove
Nakon čišćenja radijatora, proverite lajsne i zidove oko njih, pa ako se na njih uhvatilo nešto prašine, obrišite to. Najbolje je to uradite malo vlažnom krpom, kako se prašina ne bi razletela okolo.
Zatim, osušite radijator krpom od mikrovlakana ili starim peškirom, kako biste bili sigurni da metal neće zarđati od kapljica vode koje se drže za njega.
6. (Ponovo) uključite grejanje
Kad se radijator osuši, ponovo uključite grejanje i uživajte u mirisnom vazduhu koji će se širiti u sobi. No, imajte na umu da ćete čišćenje verovatno morati da ponovite za mesec do dva.
Naime, kad radijatori greju, topli vazduh se diže, a hladan vazduh koji pada prema podu povlači za sobom i čestice prašine, piše The Sun, a prenosi 24 sata.hr.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com