Štedi vreme, energiju i smanjuje gomilu prljavog posuđa koje bi se inače gomilalo u sudoperi. Međutim, koliko god da je praktična, postoji određena lista stvari koje treba izbegavati stavljati u mašinu za pranje posuđa. Nepravilna upotreba može skratiti vek mašine za pranje veša, ali i uništiti delikatno posuđe. Evo nekih stvari koje je bolje prati ručno.
Predmeti koje nikada ne bi trebalo da stavljate u mašinu za pranje sudova
Drveni kuhinjski pribor
Drvene daske za sečenje, šporeti i slični predmeti nisu predviđeni za agresivne uslove u mašini za pranje veša. Dugotrajno izlaganje vodi i visokim temperaturama može izazvati pucanje i deformaciju drveta. Umesto toga, operite ih ručno sa malo deterdženta i odmah osušite.
Kuhinjski noževi
Ako želite da vaši noževi ostanu oštri duže vreme, bolje je da ih perete ručno. Voda pod pritiskom i deterdženti mogu brzo otupiti sečiva, a noževi se mogu oštetiti u mašini za pranje veša sudarom sa drugim predmetima. Isto važi i za lopatice blendera i sličnih uređaja.
Posude sa nelepljivim premazom
Iako većina proizvođača tvrdi da se njihove posude mogu prati u mašini za sudove, produženo pranje u mašini može istrošiti nelepljivi premaz. Ako želite da vam tiganj traje godinama, bolje je da ga perete ručno mekanim sunđerom.
Termos boce i termos šolje
Pranje u mašini za pranje veša može oštetiti unutrašnje vakuumske zaptivke, usled čega termos boce i šolje više neće moći da održavaju temperaturu pića. Pored toga, može doći do curenja tečnosti.
Osetljivo posuđe
Predmeti od stakla, bakra, srebra i aluminijuma mogu promeniti boju, potamniti ili čak popucati usled visokih temperatura i jakih deterdženata. Zato ih je uvek bolje prati ručno i osušiti odmah nakon pranja.
Ako želite da vaša mašina za pranje sudova i vaš omiljeni kuhinjski pribor traju što duže, pridržavajte se ovih pravila – vaša kuhinja će vam biti zahvalna.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com