Za uspešan zimski uzgoj paradajza neophodno je obezbediti odgovarajuće uslove. Potreban vam je prostor sa dobrim osvetljenjem ili kvalitetnim LED svetlima za uzgoj da zamenite prirodnu sunčevu svetlost. Takođe je neophodno kvalitetno zemljište posebno prilagođeno za paradajz, kao i posude sa dobrom drenažom koja će sprečiti zadržavanje vode. U zimskim mesecima posebno je važan sistem grejanja ili topla prostorija, a termometar će vam pomoći da precizno pratite temperaturu.
Kada je u pitanju izbor sorti, sorte koje ne rastu previsoko biće najbolje za uzgoj u zatvorenom prostoru. Cherry paradajz, Tini Tim, Red Robin, Tumbler i Balkonzauber su se pokazali kao idealan izbor za uzgoj u zatvorenom prostoru. Ove sorte nisu samo kompaktnije, već su i otpornije na uslove u zatvorenom prostoru.
Priprema zemljišta je jedan od ključnih koraka za uspešnu obradu. Idealna mešavina se sastoji od 50% dobrog kvaliteta baštenske zemlje, 25% komposta i 25% perlita ili vermikulita. Dodavanje male količine kreča će pomoći u održavanju optimalnog pH između 6,0 i 6,5, što je neophodno za zdravlje biljaka i kvalitet ploda.
Temperatura i svetlost igraju ključnu ulogu u razvoju paradajza. Tokom faze klijanja održavajte temperaturu između 20 i 25°C. Nakon nicanja biljaka idealna dnevna temperatura je između 18 i 22°C, dok noću može da padne i do 13-17°C. Obezbedite najmanje 6-8 sati kvalitetnog svetla dnevno kako biste podstakli zdrav rast i razvoj ploda.
Pravilno zalivanje je često izazov za mnoge baštovane. Ključno je da održavate umerenu vlažnost – zalijte biljke kada primetite da je gornji sloj zemlje suv na dodir. Prekomerno zalivanje može dovesti do truleži korena, što je jedan od najčešćih problema u uzgoju paradajza.
Suplementacija je takođe važan aspekt uspešnog uzgoja. Počnite da hranite kada biljke razviju svoje prve prave listove, koristeći specijalno đubrivo za paradajz svake dve nedelje. Kada biljke počnu da cvetaju, smanjite količinu azota da biste podstakli formiranje plodova umesto prekomernog vegetativnog rasta.
Kontrola rasta i oprašivanje zahtevaju posebnu pažnju kada raste u zatvorenom prostoru. Čim biljke porastu 15 centimetara, postavite potporne štapove. Redovno uklanjajte stabljike i ostavite 4-5 glavnih grana za optimalan rast. Možete podstaći oprašivanje tako što ćete svaki dan nežno protresti biljke, koristiti malu električnu četkicu za zube ili instalirati ventilator da biste obezbedili cirkulaciju vazduha.
Uz pravilnu negu i održavanje optimalnih uslova, vaš paradajz će početi da daje plod 60-80 dana nakon sadnje. Redovnom sadnjom novih biljaka i pažljivim praćenjem uslova gajenja možete uživati u ukusu sveže ubranog paradajza tokom cele godine, bez obzira na godišnje doba.
(24sata.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com