Vratite sjaj svom starom drvenom nameštaju uz pomoć ovog prirodnog sastojka

Kada je u pitanju čišćenje kuće, ekološki prihvatljivi, sigurni i pristupačni prirodni proizvodi nude više nego dovoljno razloga za odbacivanje komercijalnih sredstava za čišćenje. Naravno, najvažnije pitanje na koje treba odgovoriti je koliko su takvi kućni lekovi efikasni u čišćenju. Nažalost, alkoholno sirće i soda bikarbona su efikasni, ali nisu svemoćni. Stoga je svaka (prirodna) pomoć dobrodošla u borbi protiv tvrdoglave prljavštine u domu.

A u pomoć bi vam mogao priskočiti vrlo efikasan neprijatelj prljavštine – pčelinji vosak. Verovatno znate da je praktičan za pravljenje sveća i raznih skulptura i za podmazivanje metalnih delova, ali – kako kaže čuvena reklama – to nije sve. Pčelinji vosak nije rastvorljiv u vodi i dobro podnosi kiseline – čak i neke rastvarače – na sobnoj temperaturi.

Zbog ovih svojstava, možete ga koristiti da napravite vodootporne površine, napravite sopstveni papir za pečenje, a takođe efikasno zaštitite posuđe od livenog gvožđa. Takođe ćete moći da ga koristite za dugotrajno skladištenje takvog posuđa, jer će ga tanki sloj pčelinjeg voska dobro zaštititi od zuba vremena. Isti kvaliteti će učiniti pčelinji vosak korisnim u celom domaćinstvu, od kuhinje do bašte.

Verovatno niste znali da pčelinji vosak može da učini čuda da sačuva izgled, kvalitet i funkciju metalnih predmeta u vašem domaćinstvu. Sa njim ćete napraviti vodootporni premaz na predmetima koji su često izloženi vremenskim prilikama, kao što su lopate, grabulje, sekire ili motike. Samo ga pomešajte sa lanenim uljem i premažite svoje alate, to će ih zaštititi od korozije. Ako imate bronzane, bakarne ili slične metalne predmete, mešanjem jednog litra terpentina sa 150 grama pčelinjeg voska možete napraviti zaštitno sredstvo za poliranje koje će sačuvati patinu i sprečiti oštećenja.

Pčelinji vosak se ne koristi samo za zaštitu od rđe, već se može koristiti i za vraćanje starog sjaja već zarđalim metalnim alatima. Takođe, vosak vam može pomoći da odvrnete zaglavljeni šraf – samo utrljajte malo otopljenog pčelinjeg voska između navrtke i zavrtnja i pustite da uđe između dva dela i više nećete imati problema da ga odvrnete.

Isti princip će rešiti fioke koje se zaglave za vođice ili balkonska vrata koja se teško otvaraju. Da, shvatili ste, pčelinji vosak je prilično dobra – i prirodna – alternativa WD40 spreju, prisutna u svakom domaćinstvu. Probajte, iznenadićete se koliko je efikasan. A nije ni preskupo; na specijalizovanim domaćim sajtovima kilogram pčelinjeg voska trenutno košta oko 2000 dinara.

A nakon što otprašite svoj nameštaj – i sve druge drvene površine u vašem domu – uz pomoć pčelinjeg voska, drvo će zablistati! Za klasičnu pripremu biće vam potrebni jednaki delovi terpentina i pčelinjeg voska. Nakon što ste je promešali, pustite da se smeša ohladi, a zatim je utrljajte u nameštaj čistom krpom. Nameštaj će još više zablistati ako u smešu dodate jednak deo maslinovog ili lanenog ulja.

Pčelinji vosak bi mogao da spasi vaše daske za sečenje – posebno one deblje i skuplje, koje vredi redovno održavati kako bi im se produžio vek trajanja. Pomešajte ulje za kuvanje i otopljeni pčelinji vosak u odnosu 4:1, pa ih utrljajte u drvenu dasku za sečenje. Ulje će prodreti u drvo i sprečiti pojavu pukotina (ali i apsorbovati mrlje od hrane), dok će pčelinji vosak zapečatiti manje ogrebotine i učiniti dasku vodootpornom.

Takođe možete efikasno zaštititi kamene radne ploče u vašoj kuhinji pčelinjim voskom tako što ćete pripremiti mešavinu ulja i pčelinjeg voska (u odnosu 3:1) i utrljati je u radnu ploču. A pčelinji vosak će vam takođe pomoći da zaštitite svoj kožni nameštaj, stvarajući zaštitni sloj koji će kožu učiniti otpornijom i duže zadržati originalni sjaj.

(Jutarnji.hr)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com