Zašto bi u oktobru trebalo da ostavite posudu s vodom u svom vrtu?

Iako u jesen obično ima više kišnih dana nego u ostatku godine, od baštovana se i dalje traži da pomognu tako što će obezbediti namenski prostor za hranjenje ježa.

Ježevi su masovno ugroženi, a njihov broj je ugrožen gubitkom staništa, klimatskim promenama, pa čak i različitim dizajnom modernih vrtova koji ih sprečavaju da se lako kreću sa mesta na mesto.

Ali ježevi su prijatelji baštovana – oni sakupljaju puževe i pomažu da se cvetne gredice čuvaju od štetočina, piše Express.

Zbog toga se od baštovana traži da ostave posudu sa vodom u svojim baštama ovog oktobra kako bi pomogli ježevima da prežive teško vreme.

Britansko društvo za zaštitu ježa upozorava: „Stvaranje divljeg ugla ili ivice ili postavljanje gomile trupaca obezbediće prirodnu hranu i sklonište za ježeve koji dolaze. Kao dodatak njihovoj prirodnoj ishrani možete ponuditi mesnu hranu za ježeve, mesnu hranu za mačke ili suvu hranu za mačke.

Takođe će im trebati činije sa čistom vodom. Postavljanje hrane na više mesta smanjiće rizik od agresivnih susreta sa činijama za hranu. “

Ježevi su noćne životinje, pa se oni koji su napolju tokom dana ponašaju čudno. Iako izgledaju živahno i trče okolo, ovim ježevima je verovatno potrebno spasavanje u jesen/zimu. Kada izađu u toku dana, to može značiti da će uginuti u roku od nekoliko dana. Čak i kada su spašeni, mogu izgledati dobro dan ili dva, a onda iznenada kolabirati i uginuti. Dakle, ako ih vidite napolju tokom jeseni i zime, bilo da su sklupčani ili trče okolo, to znači da ih treba spasiti. Ježevi prave svoja gnezda od lišća, unutar kojih se potpuno skrivaju, prenosi N1.info.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com