Svakodnevno pranje veša može da bude zamoran posao, a ako niste zadovoljni onim što ste postigli i vaš veš iako opran ne miriše na čisto onda ste posao radili džabe.
Osim neispravne mašine možda zapravo vi grešite u nečemu. Mnoge žene prilikom pranja veša stavljaju previše praška ili omekšivača, koji mašina ne može dobro da ispere, pa se on nakuplja u tkanini i na kraju se umesto lepog mirisa dobija nešto što podseća na prljavo.
Osim toga, razmislite i o tome koji veš perete, kao i da li je ta tkanina predviđena da se u nju dodaje omekšivač.
Nisu sve tkanine pogodne za omekšavanje, a ako perete sintetičke materijale omekšivač treba u širokom luku da izbegavate.
Kada je u pitanju teksas, proizvođači imaju jasan stav – u teksas se nikada ne dodajte omekšivač. Od omekšivača tkanina se širi, a takođe boja se brže ispira.
Ako niste spremni da poštuje ovu preporuku, optimalan interval između dva pranja je razdoblje od 2 do 6 meseci, zavisno od toga koliko često nose farmerke i na pojedinačne karakteristike vašeg tela.
Nakupljena prljavština u mašini takođe može da bude uzrok lošeg mirisa veša, a mogu se na garderobi pojaviti i bele mrlje.
Da biste to sprečili, sledite nekoliko jednostavnih pravila o održavanju:
Ispraznite mašinu u što kraćem roku nakon svakog pranja
Nakon svakog pranja uklonite preostali deterdžent iz gume na vratima
Redovno sušite pregradu za deterdžent
Jednom mesečno, upalite mašinu ”na prazno” sa deterdžentom i sirćetom za dezinfekciju
I još jedan trik, koji će vam omogućiti da vam odeća miriše i do 7 dana od pranja. Omekšivač ne sipajte odmah na počeku pranja, već sačekajte da mašina prođe prvi ciklus pranja i tek nakon što uzme vodu za sledeći krug ubacite u nju omekšivač.
Tako će se više omekšivača zadržati u tkanini i više će mirisati. Ipak, vodite računa, jer ostaci omekšivača koji su zaslužni za jači miris mogu da iritiraju vašu kožu.
Budite oprezni i koristite bio omekšivače, koji će sprečiti alergijske reakcije i obezbediti da sačuvate zdravlje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com