Ako ste navikli da dodajete omekšivač svaki put kada perete veš, možda biste to smatrali neophodnim za veš. Ali istina je da ne morate da koristite omekšivač da biste dobili čist i super mek veš. Postoje čak i dobri razlozi da napravite pauzu i promenite omekšivač kada perete veš. Da biste imali koristi od omekšivača bez rizika, pokušajte da koristite manje deterdženta, sušite kraće vreme, dodajte sirće u pranje ili koristite vunene loptice za sušenje.
Omekšivač tkanina deluje tako što premaže vlakna mazivom koji je naelektrisan, čineći odeću mekom i gipkom, dok istovremeno smanjuje statičko lepljenje i nakupljanje. Premaz održava odličan miris vašeg veša dugo nakon pranja i može smanjiti stopu habanja vaše odeće smanjenjem trenja u mašini za sušenje. Iako ove prednosti čine omekšivač popularnim, mnogi profesionalci sada preporučuju da ga se odreknete ili da ga koristite štedljivo. Ovaj premaz se vremenom nakuplja i lepi za ostatke u vašoj mašini za pranje veša, što zapravo može pogoršati miris vašeg veša, a ne bolje. Takođe ima negativne efekte na određene vrste veša: čini vaše peškire manje upijajućim, kupaći kostim i sportsku odeću manje otpornim na vlagu, a odeću za spavanje vaše dece manje otpornim na vatru.
Štaviše, omekšivač može da iritira osetljivu kožu, a mnogi brendovi sadrže sastojke koji su potencijalno štetni po vaše zdravlje ili životnu sredinu. Čak i vaša mašina za pranje veša može da pati od previše omekšivača, jer može da izazove stvaranje filma na odvodnoj cevi i podstakne rast smrdljive buđi. Evo kako da izbegnete sve ove poteškoće dok i dalje uživate u mekom vešu.
– Kuglice za sušenje vune su efikasna i ekološka alternativa omekšivaču. Omekšavaju veš, smanjuju statički naboj i mogu se ponovo koristiti godinu ili dve. Takođe možete napraviti sopstveni omekšivač od uobičajenih sastojaka. Pomešajte ½ šolje sirćeta, 2 šolje tople vode i ½ šolje sode bikarbone. Ako želite da dodate miris, možete umešati nekoliko kapi svog omiljenog eteričnog ulja. Koristite ¼ šolje po punjenju veša. Ako ne želite da mešate, drugi metod je da dodate ¼ šolje sirćeta direktno u pranje. Alkoholno sirće je efikasno u omekšavanju tkanina jer uklanja višak deterdženta i ostatke, piše Sofi Hinčlif na svom Instagram profilu.
Slične efekte možete postići ako malo promenite navike pranja veša. Pošto je krut veš često rezultat previše deterdženta, korišćenje manje deterdženta može pomoći u mekoći. Dovoljne su dve kašike po punjenju. Da biste smanjili statički elektricitet, pokušajte da sušite odeću na kraće vreme (kuglice za sušenje mogu da ubrzaju proces). A da bi veš lepo mirisao, često je dovoljno jednostavno koristiti mirisni deterdžent. Konačno, ako ste zaista posvećeni mekom vešu koji se ne lepi, ništa nije bolje od sušenja na vazduhu.
(Jutarnji.hr)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com