Žene i dan danas pogrešno usisavaju kuću, a samo 1 način je ispravan: Evo kako treba

Da li usisavate na pravi način?

Možda je usisavanje kućni posao koji je visoko na listi omraženih. Ipak, ako već morate da ga radite, uverite se da to radite kako treba.

Bilo da samo periodično to radite ili ste iskusan profesionalac sa isprobanim rasporedom čišćenja, morate znati da je usisavanje jedan od najvažnijih zadataka koje obavljate da bi vaša kuća bila čista.

U stvari, usisavanje je toliko dobro u uklanjanju prljavštine i prašine da bi zaista trebalo češće da izvlačite svoj usisivač, koristeći ga za čišćenje roletni, podnih ploča i svih drugih mesta na kojima ne usisavate, a trebalo bi.

Dakle, da, usisavanje je neophodno. Ali da li usisavate na pravi način?

Svi smo videli reklame i televizijske emisije u kojima neko pomera vakuum napred-nazad nasumičnim, kratkim potezima. Pitali smo profesionalne čistače: da li je to ispravno, ili je to jedna od grešaka u čišćenju koje čine vaš dom prljavijim?

Možda ćete biti iznenađeni njihovim odgovorima. Ali prvo, hajde da saznamo zašto je usisavanje toliko važno.

Koja je svrha usisavanja?

Budimo realni, tepisi su odvratni. Imaju milione sitnih, poroznih vlakana koja deluju kao sunđeri, hvataju prljavštinu, spore plesni, alergene i polen. Stručnjak za kvalitet vazduha i plesni Majkl Rubino, autor i osnivač HomeCleanse-a, kaže da bilo koja aktivnost, od toga da hodate po tepihu do vaše dece koja se igraju na njemu, podstiče ove sitne zagađivače da budu u vazduhu.
Usisavanje se spušta u uglove i pukotine vlakana tepiha, uklanjajući prljavštinu pre nego što izazovu probleme.

Međutim, ne prljaju se samo tepisi. Čišćenje podova je bolje sa usisivačem – lakše je nego pomesti i podiže manje prašine.

A ta prašina je problem, posebno ako ste alergični. Zato i Rubino i predsednica Molli Maid Marla Mock kažu da je vredno toga da se usisava sa HEPA filterom. HEPA usisivači su malo skuplji od običnih, ali Mok kaže da oni hvataju više prašine i mogu drastično smanjiti simptome polenske groznice ili astme izazvane alergijom.

Da li treba da idete napred-nazad kada usisavate?

To zavisi od toga šta mislite pod „napred i nazad“. Brzi cik-cak koji vam pada na pamet kada pomislite na usisavanje nije najefikasniji.

Ipak, trebalo bi da napravite više prolaza preko tepiha. „Važno je da usisavate nekoliko puta preko svake oblasti dok idete“, kaže Mok, „jer jedan prolaz retko pokupi svu prljavštinu i ostatke na vašem podu.

Evo tajne čiste kuće: razlika između pravilno usisavanog poda i poda koji je još uvek prljav je u tome kako ćete napraviti te višestruke prolaze.

Koji je pravi način usisavanja?

Najvažnije je da se usisavanjem pozabavite metodično, kaže Kejti Dils, viši potpredsednik Uprave za čišćenje. Idite pravim linijama, prateći šablonski proces:

„Najbolje je da se krećete u sporim i metodičnim redovima dok gurate napred“, kaže Dills. „Posle svakog pokreta napred, polako povucite usisivač unazad da uhvatite sve što možda nije pokupljeno iz početnog prolaza.

Nakon što napravite dva prolaza u jednom redu, pređite na sledeći red i preklopite prethodni, slično kao košenje travnjaka. Ovo će osigurati da za sobom ne ostane prljavština, prašina ili ostaci.

Da biste bili sigurni da vam je cela soba čista, a ne samo pod, Mok kaže da posegnete za tim dodacima! Prljavština i prašina vole da se talože na stepenicama, nameštaju i bilo čemu drugom sa uskim prostorima ili uglovima. Uzmite bežični usisivač da biste se uhvatili u koštac sa teško dostupnim područjima.

Sada kada ste shvatili tehniku, zapamtite ovaj savet za profesionalno čišćenje od Dills and Mock-a: Uvek idite prema vratima. Počevši od zadnjeg dela sobe znači da nećete pratiti svoja prljava stopala po svom nedavno usisanom podu.

Ostali saveti za usisavanje koje bi svi trebalo da znaju

Usisavanje na pravi način je samo jedna stvar koju treba znati o tome da vaše sobe budu što čistije.

Počnite sa čistim usisivačem

Često praznite kanister i ne zanemarujte četke, filtere i kaiševe. Prevideti negu i čišćenje uređaja je siguran način da skratite životni vek vašeg usisivača.

Ne usisavajte oko nereda

Listovi biljaka, novčići i igračke su stvari koje ne bi trebalo da usisavate, pa pokupite prostoriju pre usisavanja da ne biste oštetili usisivač.

Prvo prašinu

Ako pravite listu obaveza za čišćenje, stavite prašinu pri vrhu pre nego što usisavate. Na taj način će se prašina i prljavština koje padnu na pod usisati kada usisavate.

Izaberite pravi usisivač

Pravi alat čini svu razliku, pa budite sigurni da koristite najbolji usisivač za svoje potrebe. Ako imate drvene podove umesto tepiha, izaberite usisivač napravljen za podove od tvrdog drveta. Ako imate četvoronožne prijatelje, idite sa usisivačem napravljenim da pokupite dlaku kućnih ljubimaca.

Ne žurite

Usisavanje bi trebalo da bude metodičan proces. Ako divlje gurate napred-nazad, nećete dobiti dobre rezultate, piše Readers Digest.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com