Znate li šta će se dogoditi ako sobne biljke zalijete limunovim sokom

Postoji mnogo neobičnih načina da se kućne biljke održavaju zdravim, a jedan od njih je upotreba soka od citrusa. Pročitajte koliko je bezbedno zalivati biljke u saksiji limunom i koje su prednosti i mane.

Svakoj biljci je potrebna voda da bi preživela. Nekima je potrebno više, drugima manje, ali nijedna bez toga potpuno ne preživi.

Ako kiša brine o većini biljaka u prirodi, saksije u domovima su na milost i nemilost svojih ‘staratelja’, koji ponekad koriste neki neobičan trik. Možda ste već čuli savet da svoju biljku povremeno zalivate vodom u kojoj ste prethodno namočili kore citrusa ili jednostavno direktno iscedili sok. Ali čak i ako zvuči kao čudesno rešenje, morate pre svega znati kada i gde upotreba takve vode nije bezbedna.

Da li je zalivanje citrusnom vodom siguran izbor?

Limun i drugo citrusno voće su bogati limunskom kiselinom, koja u najboljem slučaju može da spali vaše biljke, a u najgorem da ubije vašu baštu. Čak i ako ga razblažite, rastvor je i dalje previše kiseo da bi učinio bilo šta dobro vašim biljkama. S druge strane, neki ljudi i dalje tvrde da voda sa limunom može uravnotežiti pH tla ili pomoći u obnavljanju požutelog lišća.

Efekat kisele kiše

Voda u koju smo iscedili limun ili u nju natopili koru zapravo ima sličan efekat kao kisele kiše.

Kisela kiša nastaje kada se gasovi koji zagađuju atmosferu dižu u nebo i postaju zarobljeni u vlažnim oblacima. Kada se oblaci napune i počnu padavine, kapljice nose otrovne materije u tlo, potoke i reke. Iako mala količina kiselih kiša neće prouzrokovati veliku štetu, gasovi stvaraju kiselo zemljište koje na kraju spaljuje korenje biljaka i oštećuje druge delove zemljišta. Isto važi i za zalivanje citrusnom vodom.

Osim što šteti samoj biljci, kiselina može uništiti i zemljište u koje je zasađena. Limun je prirodno antimikrobno i ubija korisne bakterije i gljivice u zemljištu. Ovi saveznici tla, međutim, ne samo da pomažu biljkama da rastu, već i proizvode antibiotike koji mogu zaštititi od uobičajenih biljnih bolesti. Dakle, oni nikako nisu nešto što želite da uklonite sa zemlje.

Izuzeci koji potvrđuju pravilo 

Imajući to u vidu, citrusna voda može učiniti više štete nego koristi većini biljaka. Ipak, postoje izuzeci kojima dodatak limunske kiseline može pomoći da bolje rastu i imaju lepše cvetove i listove.

Istraživanje sa Univerziteta na Havajima pokazalo je prednosti limunovog soka za balansiranje pH vrednosti zemljišta i pomaže u hranjenju i đubrenju acidofilnih biljaka ili biljaka koje vole kiselinu kao što su hortenzije, azaleje, kamelije, mimoze, magnolije, hibiskus, ljiljani, kala, gardenije, glicinija, oleander i citrusi.

Veoma razblažen rastvor limunovog soka može biti od koristi biljkama koje vole kiselinu. Stoga koristite limunov sok samo ako želite da ponovo stvorite kiselo okruženje koje biljka zahteva. Voda sa visokim pH negativno utiče na njenu sposobnost da apsorbuje gvožđe, što može dovesti do nedostataka hranljivih materija.

Ako želite da snizite pH vode i učinite zemlju kiselijom, dodajte 1 kašičicu limunovog soka u litar vode ili potopite u nju koru. Po želji kore citrusa preliti sa pola litra ključale vode i kuvati na tihoj vatri 2 do 3 sata. Dobijeni koncentrat razblažite sa još jednim litrom vode, ostavite da se ohladi, a zatim, ako je potrebno, zalijte biljku jednom nedeljno. Pazite da ne koristite kiseli rastvor na listovima, jer to može usporiti proces fotosinteze i na kraju ubiti zeleno lišće.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com