Znate li šta dešava kada sipate sodu bikarbonu u vodokotlić? Osim što čisti, deluje na još jednu stvar

Šta se dešava kada sipate sodu bikarbonu u vodokotlić?

Soda bikarbona je fantastično sredstvo za čišćenje. Osim što čisti zube i osvežava cipele neprijatnog mirisa, takođe može namirisati veš i očistiti rerne, šankove, kade, WC šolje i odvode.

U poslednjih nekoliko godina, ekološki prihvatljiva soda bikarbona postala je proizvod za čišćenje WC šolji. Na portalu Family Handyman razgovarali su sa stručnjacima Džastinom Karpenterom iz Modern Maids, Rodžerom Vejkfildom s The Trades Academy o tome šta se događa kada stavite sodu bikarbonu u WC šolju.

Iako poklopac na vodokotliću sprečava da većina prašine i trunja uđe u njega, to ne znači da se tamo ne događaju drugi procesi. S vremenom se mogu pojaviti mrlje i naslage od rđe, minerala i plesni, a te naslage mogu doći do mehanizama za ispiranje i ubrzati njihov kvar. Prljav vodokotlić takođe može doprineti prljavoj WC šolji. Budući da se šolja ispire iz rezervoara, sve što je u vodokotliću završi u šolji. Ako se radi o buđi, ona se može razmnožiti kada je izložena svetlu, što rezultira prljavom šoljom. Naslage takođe mogu imati neugodan miris, a ko želi te mirise u svom kupatilu?
„Soda bikarbona u vašem vodokotliću može pomoći u uklanjanju neugodnih mirisa u vašem WC-u“, kaže Vejkfild. Karpenter dodaje da takođe može sprečiti nakupljanje kamenca i minerala.

Šta se dešava sipanjem sode bikarbone u vodokotlić?

Nekoliko stvari. Nećete videti aktivno penušanje nakon što je stavite, ali prirodno smanjuje kiselost vode i uklanja neprijatne mirise.

„Soda bikarbona neutralizuje kiseline,“ kaže Vejkfild, „ono što ona zapravo radi jeste da uravnotežava pH u vašem vodokotliću“. To može produžiti vek trajanja svih radnih delova unutar WC šolje.

Da biste očistili i dezodorisali svoj rezervoar sodom bikarbonom, zatvorite ventil za dovod vode i isperite kako biste ispraznili rezervoar. Sipajte jednu četvrtinu do pola šolje sode bikarbone u rezervoar (ne na poklopac ili ventil za punjenje) i upotrebite čistu četku za ribanje s dugom drškom da izribate dno i stranice rezervoara. Ponovo uključite dovodni ventil i isperite, prenosi Familiy Handyman.

Šta još možete staviti u vodokotlić da bude čist?

„Možete koristiti proizvode posebno dizajnirane za ovu svrhu, kao što su tablete ili rastvori za čišćenje rezervoara“, kaže Karpenter. Redovno održavanje sirćetom takođe deluje.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com