Skoro da i nema žene koja bar nekad bar nekakve probleme s bešikom nije imala. Takvi problemi češći su zimi, zbog hladnoće, ali prehlade se dešavaju i leti i umeju da zahvate i bešiku. Uz to, žene su često toliko naviknute na ideju da će, zbog toga što su žene, imati problema s bešikom, da uopšte nisu sigurne šta je normalna pojava, a šta ne i kako da postupe u nekim situacijama. Zato, evo nekih dilema u vezi s bešikom i odgovora na njih.
Smatra se da je standard da se u toku noći jednom ustane da bi se otišlo do toaleta. Međutim, ima i onih koji idu dvaput, i to češće leti nego zimi, i pitaju se da li je to normalno. U principu, ako prilikom mokrenja ne osećate nikakve tegobe (bol, peckanje, grčevi u donjem abdomenu – bilo šta od toga može da ukaže na infekciju urinarnog trakta), dvaput u toku noći otići u toalet je sasvim normalno. Zašto idete toliko često? Zbog količine unete tečnosti. Ako želite da izbegnete noćne posete WC-u, probajte da barem četiri sata pre odlaska na spavanje ništa ne jedete i ne pijete.
Neke žene su još kao devojčice naplašili pričom da suzdržavanje od mokrenja može da naškodi zdravlju, to jest, da, ako se predugo suzdržavate od posete toaletu, bešika može da vam se rastegne ili da pukne. U ovakvoj priči nema ni trunke istine. Bešika je sama po sebi prilično rastegljiv organ. Ako se potpuno napuni, a vi ne odete do toaleta, najgore što može da se desi jeste da nekontrolisano ispraznite bešiku.
Mnoge žene su u stanju da osete već i sam početak urinarne infekcije: peckanje, neprijatnost pri mokrenju, učestalo mokrenje, i neke od njih se pitaju mogu li same da počnu lečenje, pre nego što odu lekaru. Bukvalno lečenje ne mogu početi, jer se urinarna infekcija leči antibioticima, koje mora prepisati lekar na osnovu urađenog antibiograma (mora se odrediti na koje su tačno antibiotike ili uroantiseptike osetljive baš one bakterije koje vi imate – lek koji je pomogao vašoj prijateljici, pa čak i lek koji je vama pomogao prošlog puta može da ne deluje uopšte). Ono što se može učiniti jeste da se pije što više vode, jer se tako bakterije ispiraju, a u ublažavanju problema pomaže i ispijanje uvinog čaja, samo zapamtite da uvin čaj može samo da ublaži tegobe, ali ne i da vas izleči.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com