Bićete kod nekog u gostima

Skoro svako pre ili kasnije ostane kod nekog u gostima na nekoliko dana. Odnos između domaćina i gosta je pomalo nalik na ples – nekad vode jedni, nekad drugi, svi otprilike znaju šta treba da rade pa da sve lepo prođe. Ipak, ako ste od onih koji se, kao gosti, osećaju kao oni koji u plesu smatraju da imaju dve leve noge, evo nekih pravila.
Ako to ikako možete izbeći, ne tražite od domaćina da umesto vas proveravaju red vožnje/letenja/čega god. Njima je to gnjavaža, a telefon imate i vi, i možete i sami da se raspitate. Kao što, ako niko od njih nije u mogućnosti da vas dočeka na aerodromu ili na stanici, možete i sami da pozovete taksi.
Nemojte plašiti decu svojih domaćina zastrašujućim pričama. Desi se da neki gost zamoli da ga premeste u drugu sobu jer u ovoj u kojoj je trenutno ima duhova, ili čuje kako zombiji zakopani ispod kuće pokušavaju da probiju svoj put, ili nešto slično. Čak i ako stvarno čujete čudne zvukove, domaćinima bi moglo da se nimalo ne dopadne što im plašite decu (osim, naravno, ako već znate da cela ta porodica baš voli takve priče). A ni priče o pregaženim kucama i macama nisu dobrodošle.
Cigarete: ako ste pušač, nemojte cigarete gasiti o zemlju u saksijama niti tamo ostavljati pikavce, bez gašenja cigareta o zidove ili nameštaj, bacanja opušaka na zemljište ispred kuće ili kroz prozor… Ukratko: koristite pepeljare za ono čemu su i namenjene.
Ako idete u prodavnicu u nabavku namirnica, nemojte doneti količinu koja je dovoljna samo za vas (ili samo za vas i one koji su doputovali s vama). Ne kažemo da morate domaćine snabdeti svim neophodnim namirnicama, ali donesite i nešto za njih. Ovo naročito važi ako imaju decu – kupite makar deci nešto.
Ne tretirajte kuću svojih domaćina kao hotel. Namestite svoj krevet, ne ostavljajte otpatke unaokolo očekujući da ih vaši domaćini pokupe. I, osim ako ste se unapred o tome dogovorili s njima, nemojte samo da ostavite svoj prljav veš da vam ga oni operu. Ukoliko ostajete malo duže i domaćini peru i vaš veš zajedno sa svojim, stvar je pristojnosti da jednom i vi kupite prašak za veš.
Ne pitajte domaćine šta bi voleli kao poklon za gostoprimstvo, smislite nešto sami. Uopšte ne mora da se radi o nečemu skupom, ono što je bitno jeste da pokažete da ste se potrudili da smislite nešto lepo, duhovito ili kreativno. Poklon ne mora čak ni da bude nešto materijalno – recimo, ako vas još uvek služi pamćenje iz školskih dana, možete deci domaćina pomoći u savladavanju gradiva koje im teže ide. Ako ste bez ideja, uvek možete, onog dana kad odlazite, da domaćinima kupite namirnice kao poklon. A možete da budete i duhoviti – recimo, domaćica redovno na večeru pozove glasnim povikom: "Večera!", njoj biste mogli da kupite pištaljku ili sirenu.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com