Dejvid Heber (David Heber), autor knjige „Koje boje je vaša dijeta?“, podelio je voće i povrće u sedam kategorija na osnovu boje. Heber preporučuje primenjivanje principa „sedam boja zdravlja“ i to tako što ćete u svoj dnevni jelovnik uvesti hranu različitih boja, uključujući i sledeće grupe:
Crvena: Paradajz i proizvodi od paradajza kakvi su sok, supe, sosovi i kečap. Ovakva hrana sadrži supstance za koje je dokazano da smanjuju rizik od nekoliko vrsta raka, uključujući i rak prostate.
Crvena i ružičasta: Grožđe, sok od grožđa, crveno vino, suve šljive, jagode, kupine. Ova hrana sadrži moćne antioksidante koji imaju blagotvoran efekat na zdravlje srca jer sprečavaju nastanak ugrušaka u krvnim sudovima. Takođe, štite od nekih kancerogenih materija.
Narandžasta: Šargarepa, bundeva, kajsija. One sadrže beta-karotin koji poboljšava komunikaciju među ćelijama pomažući im da se bolje bore protiv širenja raka.
Narandžasto-žuta: Pomorandže, sok od pomorandže, mandarine, grejpfurt, limun, papaja, ananas, breskva. Ovo voće je bogato vitaminom C, moćnim antioksidantom koji štiti ćelije.
Žuto-zelena: Žuti kukuruz, grašak, avokado. Ova hrana sadrži lutein koji štiti mrežnjaču od zračenja i tako smanjuje rizik od poremećaja vida.
Zelena: Kupus, kelj, karfiol. Oni sadrže supstance koje smanjuju stvaranje štetnih izlučevina u jetri.
Belo-zeleno: Beli luk, crni luk. Ovo povrće štiti DNK. Ostalo belo-zeleno voće i povrće, uključujući artičoku, pečurke, kruške, špargle, celer i belo vino, bogato je flavonoidima (antioksidanti koji štite ćelijske membrane).
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com