Da li pravilno dišete? (2)

Pomaže održavanje normalne telesne težine, kao i ishrana siromašna prženim i masnim namirnicama, a bogata gvožđem (gvožđe je sastavni deo hemoglobina, koji prenosi kiseonik do svih ćelija). To znači ishrana puna nemasnog crvenog mesa (junetina, jagnjetina), zelenog povrća, pasulja, graška, integralnih žitarica i suvog i koštunjavog voća. Fizička aktivnost je takođe bitna, jer se njom podstiče rad organa za disanje. Podrazumeva se da se treba odreći cigareta, boravak u zagušljivim i zadimljenim prostorijama svesti na najmanju moguću meru i što je više moguće boraviti na svežem vazduhu. Sve su to već opšta mesta priče o zdravom i dugom životu.

Ono što još možete učiniti jeste da obratite pažnju na to kako dišete. Naime, upravo žene često dišu nepravilno – plitko, samo gornjim delom grudnog koša, to jest podizanjem ključnih kostiju. Na taj način se samo gornji deo pluća puni vazduhom, što jednostavno nije dovoljno za pravilno funkcionisanje organizma. Pravilno disanje je disanje na nos, i to tako da se diše duboko, stomakom. Na ovaj način se dijafragma (odvaja grudnu od stomačne šupljine) pri udisanju pomera prema dole – to povećava zapreminu grudne šupljine i omogućava da se cela pluća napune vazduhom, što automatski poboljšava snabdevenost celog tela kiseonikom.

Ne bi bilo loše da svakog dana odvojite nekoliko minuta (možete ujutru, pre nego što ustanete iz kreveta, ili u pauzi na poslu, ili dok ste u prevozu i ionako samo stojite i ne radite ništa) na vežbanje stomačnog disanja. S vremenom će ovakvo disanje postati automatsko, a vi ćete primetiti kako imate primetno više energije, manje se nervirate i otporniji ste prema „glupim bolestima“ kao što su dosadne prehlade. Nije loše za nekoliko minuta potpuno nenapornog vežbanja dnevno, zar ne?

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com