Kada kupite odeću određene boje, to je, naravno, zato što vam se ta boja dopada, smatrate da vam lepo stoji, da se lepo uklapa uz neki drugi komad garderobe koji imate… Stoga je i razumljivo razočaranje koje svi osetimo kada te boje počnu da blede, gube na svežini i kad, na kraju, to jednostavno nije isti onaj komad odeće koji smo kupile (a nekad i ne baš tako malo platile). To se naročito primećuje ako su boje u početku bile jarke – onakve kakve su u trendu upravo ove godine. Zato, evo nekoliko saveta o tome kako da boja vaše odeće što je moguće duže zadrži originalnu svežinu i što duže ostane baš onakva kakva se vama dopada. I ne, savet nije da sve živo perete ručno, nežno, što nežnije, u mlakoj, gotovo hladnoj vodi – tako da vam se ruke smrznu a "kičma otpadne". Tačno je da ima nekih nežnih komada garderobe koje je bolje oprati ručno, ali većina će sasvim lepo proći i u mašini.
Pre no što počnete da perete odeću, obavezno je izvrnite! Deluje kao "bapski savet"? Nije; jednostavno, na taj način će doći do manje trenja tkanine o zid bubnja mašine za pranje veša.
Obavezno, ali obavezno, upotrebite posebno sredstvo za pranje veša u boji. Sva ostala sredstva u sebi, naime, sadrže izbeljivače; a sada se proizvodi sve više deterdženata za veš u boji koji ne samo što ne izbeljuju već i, pomoću specijalnih učvršćivača boja, štite šareni veš.
Jao, što je lepo sušiti čaršave na suncu! Brže se osuše i dobiju tako prijatan miris… Ovakvo sušenje idealno je za bele stvari (posteljinu, donji veš i slično); između ostalog, time štitite i svoje zdravlje, jer sunčeva svetlost nimalo ne prija mnogim patogenim bakterijama. Ipak, sušenje na suncu prava je smrt za obojeni veš, jer boje na suncu blede i gube prvobitni sjaj. Zato je odeću u boji daleko bolje sušiti u senci, u kupatilu ili u mašini za sušenje veša.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com