Istorijat pojasa nevinosti

Pojasevi nevinosti su postali popularni u Evropi u XV i XVI veku. Njihova funkcija je svima dobro poznata, ali ima puno ljudi koji ne znaju da je pojas nevinosti često bio nošen ne kao „zaštitno sredstvo“ već kao dekorativni modni detalj. Evo još nekih zanimljivosti na tu temu.

Deset činjenica o pojasu nevinosti

1. Ne zna se tačno vreme nastanka prvih pojaseva nevinosti. Neki smatraju da su po prvi put napravljeni u Italiji u XIV veku. Drugi izvori navode 1150. godinu, a ima i onih koji pojavljivanje ovog izuma vezuju još za period Rimljana i Grka.

2. Neke žene u Parizu su bile primorane na nošenje gvozdenih pojaseva nevinosti. Ovi francuski pojasevi su imali obruč obmotan somotom. Obruč je bio promenljive širine tako da su muškarci mogli da ga stežu i olabavljuju u zavisnosti od svog raspoloženja.

3. Pojasevi nevinosti su veoma često pravljeni u samo jednoj veličini. I pored toga, deblje žene su morale da ih nose i da pri tom trpe jake bolove.

4. Tokom XVI i XVII veka, popularan pojas u centralnom delu Evrope je imao metalni opasač obima 80 centimetara. Na kukovima su se nalazila četiri metalna dela. Postojale su male rupe za mokrenje a sve je bilo osigurano katancem.

5. Robinje u Rimu su primoravane na nošenje pojava nevinosti da bi bile „dovoljno dobre“ za svoje gospodare.

6. Američke vojne jedinice su prijavile viđanje žene koja je na Bliskom istoku nosila pojas nevinosti kasnih tridesetih godina XX veka.

7. Rimljanke i Grkinje su često nosile metalne ili kožne pojaseve nevinosti preko svojih haljina da bi bile u trendu. Pojasevi su se sastojali od jedne trake, od para traka, od ukršetnih traka, ili od tri trake. Ovakav stil je služio za isticanje ženskih grudi i kukova.

8. Prostitutke u Rimu su ponekada bile primorane na nošenje pojasa nevinosti. Pojasevi su bili tako izrađeni da su otkrivali njihove intimne delove, a nosile su ih da bi mušterije postale zainteresovanije. Onda bi muškarci koji su bili tadašnji „makroi“ otključavali pojaseve i za to dobijali novac.

9. Jedan od najneobičnijih pojaseva nevinosti je izložen u Cluny muzeju u Parizu. Napravljen je od nekoliko desetina metalnih zglobova i grubih parčića gvožđa koji prekrivaju svaki delić ženske karlice.

10. U toku XIX veka, mnoge žene su primoravane na nošenje „pojaseva za dan“ prilikom odlaska na putovanja na kojima nisu imale nadzor.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com