U toku praznika mnogi će se opredeliti za tradicionalnu prasetinu, ali ne svi – ima onih koji više vole jagnjeće pečenje. Jagnjetina se ipak smatra zdravijom nego svinjetina (za početak, manje je masna), a uz to, neki jednostavno više vole ukus jagnjećeg nego svinjskog pečenja. Ukoliko niste ranije kupovale i pripremale jagnjetinu, ili nemate baš mnogo iskustva s njom, evo nekih praktičnih saveta.
Kad kupujete jagnjetinu, obratite pažnju na boju masnoće. Što je masnoća belja, meso je mlađe, to jest, zaista se radi o jagnjetini. Ukoliko je masnoća žućkasta ili žuta, tu već govorimo o ovčici ili ovci. To ne znači da morate bežati od ovčetine, samo budite spremne za to da će meso biti tvrđe nego jagnjeće i da će trebati više vremena za pripremu.
Sveža jagnjetina može se čuvati u frižideru dan-dva (nikako više od toga), a u zamrzivaču može i nekoliko meseci. Duboko smrznutu jagnjetinu trebalo bi odmrznuti pre pečenja, to jest, ostaviti je preko noći u frižideru. Naglo odmrzavanje pored šporeta ili peći nije preporučljivo (nije baš zdrava varijanta). Nakon što je meso odmrznuto, treba ga oprati, posušiti papirnim ubrusima i potom spremati onako kako želite.
Ukoliko jagnjetinu ili mladu ovčetinu pečete u komadu, masnoću bi trebalo zaseći oštrim nožem u razmaku od dva centimetra, uzduž i popreko. Time postižete da se meso lepše ispeče i da se komad pri tom ne deformiše.
Ako želite da pečete jagnjetinu u komadu, za to su najzgodnije plećke, butovi i kolenice. Potrbušinu je moguće ispeći rolovanu, ali je još bolja ako se iskoristi za pripremu jela sa povrćem ili za rague. Ukoliko ste planirale da pravite jagnjeće šnicle, roštilj ili gulaš, za to će vam najbolje poslužiti meso od buta i kotleti.
Šta još da vam kažemo, osim – prijatno!
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com