Nije teško pretpostaviti, samo ako malo razmislite, da nismo evolutivno razvijeni tako da svakog dana provodimo nekoliko sati ispred kompjutera – a, ipak, sve više nas pred kompjuterom provodi sve više i više vremena. Lekari specijalisti iz različitih oblasti upozoravaju da to ne bi trebalo činiti.
Što se zdravlja tiče, prilično je svejedno da li ste po nekoliko sati (ili po ceo dan) pred kompjuterom zbog poslovnih obaveza ili zato što uživate u različitim oblicima zabave koje ova naprava može da pruži. Koji god da je razlog u pitanju, posledice po vaše zdravlje (ili, recimo, zdravlje vašeg deteta, koje ne može da odoli igricama, surfovanju i četovanju s drugarima) mogle bi da budu prilično krupne.
Lekari upozoravaju da su posebno ugrožene kratkovide osobe – a njih je, nažalost, sve više. Dugotrajan boravak pred kompjuterom je stres za bilo čiji organizam, ali naročito za osobe koje pate od kratkovidosti, jer je njihov očni nerv posebno osetljiv na agresivnost kompjuterskog monitora, čak i onog najkvalitetnijeg.
Šta je to toliko loše što se može desiti kratkovidim osobama koje puno vremena provode pred monitorom kompjutera? Raznorazne tegobe s vidom. Neke od njih su manje ozbiljne, ali može doći i do onih zaista opasnih, kao što je glaukom.
I šta sad kratkovida osoba da radi ako joj je posao da ceo dan bude pred kompjuterom, ako se za takav posao i školovala? Korisno je na svaki sat vremena napraviti kratku pauzu i gledati u nešto drugo, ne u ekran bilo koje vrste. Pomažu i vežbe za pokretljivost očiju – možete ih uraditi nekoliko puta svakog dana, oduzimaju veoma malo vremena. Po potrebi, treba koristiti i veštačke suze, jer oči koje zure u ekran manje trepću pa se više suše, a nije loše ni češće ići na kontrole kod očnog lekara, kako biste na vreme saznali ako je nešto ozbiljno počelo da se dešava.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com