Kućne biljke i alergija

Nekada se može desiti da osetite simptome alergije, a da nemate predstavu šta je tu alergiju izazvalo – koliko znate, niste alergični ni na šta, ili niste bili u kontaktu s onim na šta ste alergični. Svrbe vas oči, suze, imate crvene pečate na koži, kijate i/ili kašljete… Sve su to tipični simptomi alergije – ali šta ju je izazvalo? Ako vam se ovako nešto desilo, prisetite se da li ste bili u kontaktu s kućnim biljkama.
Naime, i kućne biljke mogu da izazovu alergije, ne samo polen koji potiče od korovskih biljaka. Različiti delovi biljaka mogu da izazovu alergiju; alergeni mogu da budu sitni molekuli koje ispuštaju stabljika, listovi, koren, plodovi, polen u vreme cvetanja… Ako ste češće izloženi ovakvoj vrsti napada (recimo, ako je biljka na koju ste alergični baš ona koja ukrašava kancelariju koju delite s koleginicama), to može da bude zaista neprijatno. Sad, na koju biljku da posumnjate?
Biljke u saksijama koje najčešće izazivaju alergije su fikus, filadendron, suncokret, kaktusi i biljke s lukovicama. Nezgodno, kad uzmete u obzir da su to biljke koje se najčešće gaje – naročito su fikusi i filadendroni popularni u kancelarijama. Šta da radite ako posumnjate da ste alergični na neku od ovih biljaka? Koliko god je to moguće, pokušavajte da se držite dalje od te biljke.
Ako je to neka od biljaka koje držite u kući (što nije verovatno, jer biste dosad i sami primetili da ste alergični na nju – javila bi se reakcija svaki put kada je dodirnete ili budete u njenoj blizini), poklonite je nekome ko nema tih problema. A ako se radi o kancelarijskom primerku, probajte da se dogovorite s kolegama i šefom da se ta biljka prebaci negde drugde. Pošto vam biljka izaziva zdravstvene probleme, teško da će vaša molba biti odbijena.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com