Letnje bubuljice

Bubuljice se najčešće smatraju nečim što "ide u paketu" s pubertetom i kasnije prođe, ali ima onih koji se i nakon puberteta muče s njima. A čak i dame čija je koža inače glatka i bez bubuljica nekada dobiju ovaj problem u toku leta.
Zašto baš u toku leta? Povišena temperatura neretko uzrokuje i pojačano lučenje masnoća, a da stvari budu gore, znoj nekad dovede do toga da se mrtve ćelije s površine kože nagomilaju i zapuše pore – i eto bubuljica, nimalo lepih, a neretko i bolnih. Neke dame ih dobiju po licu, a neke i na leđima, iznad grudi, u ređim slučajevima i u ušima ili na guzi. Gde god da su, smetaju, i ne želite ih.
Ono što može da pomogne je salicilna kiselina, odnosno, proizvodi koji je sadrže (piše na pakovanju). Salicilna kiselina će razložiti višak masnoće, a deluje i kao piling, pa će ukloniti mrtve ćelije i time sprečiti da se pore zapuše i da se u njima množe bakterije. Ipak, s ovim sredstvom (jednim proizvodom sa salicilnom kiselinom u vidu sredstva za čišćenje lica, a drugim u vidu gela za tuširanje) ne treba preterivati, kako ne biste iritirale kožu – dovoljno je koristiti ih ujutru i uveče, ne češće. Ukoliko vežbate, nakon vežbanja je takođe preporučljivo istuširati se, ali tada upotrebite neko blaže sredstvo.
Takođe, ne treba preterati ni s kremama za lice; biće dovoljna neka nekomedogena krema (neka s cink-oksidom ili titanijum-dioksidom, oni će vam dati mat izgled) s dodatkom za zaštitu od štetnog sunčevog zračenja. U toku noći na mesta na kojima vam izbijaju bubuljice možete naneti neko sredstvo za problematične zone.
Nakon što leto i problemi s bubuljicama prođu, možete se vratiti uobičajenoj nezi lica. U međuvremenu, pokušajte da se ne nervirate previše – i taj problem će proći.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com