Na vantelesnu oplodnju do 42. godine

Za sve parove koji ne mogu da dobiju dete prirodnim putem, a gde su žene ušle u petu deceniju života, iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje stigla je lepa vest: država je podigla starosnu granicu za žene koje ulaze u proces besplatne vantelesne oplodnje sa 40 na 42 godine.

Pravilnik koji omogućava uvođenje ove novine stupio je na snagu pa svi parovi kojima je neophodna vantelesna oplodnja mogu da se prijave za ovu proceduru u neku od državnih ili privatnih klinika, u kojima se taj postupak obavlja o trošku RFZO-a.

Ovu vest s radošću su dočekali i u Udruženju „Šansa za roditeljstvo” jer smatraju da će mnogim parovima upravo to značiti presudnu mogućnost da postanu roditelji. Osim toga, smatra Sandra Jovanović, predsednica udruženja, neophodno je da se omogući veći broj finansiranih vantelesnih oplodnji, da se ukine starosna granica za žene koje imaju reproduktivni potencijal, da se omogući muškarcima sa smanjenim brojem spermatozoida da uz pomoć takozvanog TESA testa dođu do potomstva. Udruženje zahteva i da se omogući besplatno zamrzavanje i odmrzavanje preostalih embriona, ali i da se obezbede uslovi donacija reproduktivnih ćelija.

– Više od 400.000 parova u Srbiji suočava se sa nekim oblikom steriliteta pa zato ovaj problem nije samo problem supružnika koji se bore sa neplodnošću, već nacionalni problem. Apelujemo na grad Beograd kao prestonicu da se ugleda na neke druge lokalne samouprave i finansira jedan postupak vantelesne oplodnje za parove kao što to čine Kraljevo, Čačak, Novi Sad… – kaže Jovanovićeva.

Budući da se parovi u sve kasnijem životnom dobu odlučuju da postanu roditelji, pomeranje starosne granice na 42 godine za žene je odličan potez, ističe prof. dr Aleksandar Stefanović iz Republičke komisije za biomedicinski potpomognutu oplodnju, koji smatra da je država načinila veliki pomak i kada je odlučila da finansira tri pokušaja veštačke oplodnje za parove koji se muče sa sterilitetom.

– Svakako da ima medicinskog opravdanja da se pomeri starosna granica za žene i to daje novu nadu parovima da se ostvare u ulozi roditelja. Dakle, sada u postupak mogu da ulaze i žene koje u trenutku pokretanja postupka vantelesne oplodnje imaju 42 godine – naglašava dr Stefanović.

O trošku države prošle godine omogućeno je 4.616 pokušaja lečenja steriliteta vantelesnom oplodnjom, a u 2.074 slučaja bebe su rođene ili će tek doći na svet. Parovi se za pomoć mogu obratiti nekoj od pet državnih klinika gde se obavlja ovaj postupak, kao i stručnjacima 11 privatnih klinika, sa kojima je u ovoj godini RFZO potpisao ugovore.

(Danijela Davidov-Kesar, Politika)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com