Odgajanje deteta je čarobno iskustvo koje pored radosti i sreće donosi i brige i izazove, bez obzira na vaše godine. Postoji li pravo vreme za materinstvo? Najnovija istraživanja pokazala su da trudnoća posle 35. godine ima mnogo dobrih strana.
Prosečna starost žena koje postaju majke prvi put nezaistavljivo raste. I to nema veze sa trendom. Žene se u 30-im i 40-im godinama osećaju sigurnije i odlučnije, a verovatnije je da su ostvarenije i u vezi i u karijeri.
Istorijski posmatrano, trudnoća se nakon 35. godine smatrala rizičnom. Međutim, nauka je otkrila mnoge koristi trudnoće u kasnijem dobu.
Naučnici su vršili ispitivanja na 830 žena koje su ušle u menopauzu. Testirano je planiranje, vizualna percepcija, govorna memorija, koncentracija i zadržavanje pažnje učesnica. Otkriveno je da one koje su prvi put rodile nakon 24. godine imaju bolje rezultate na testu oštine, rešavanja problema i govornim veštinama u odnosu na one koje su postale majke između 15. i 24. godine. Žene koje su prvu bebu dobile posle 35. godine, imale su bolje kognitivne i rezultate verbalne memorije.
Ovo je povezano sa posratom hormona – estrogena i progesterona – tokom trudnoće, koji, kako je otkriveno, imaju značajan uticaj na funkciju i sastav mozga, naročito kod trudnoća u kasnijoj dobi.
Odluka o tome da se ostane u drugom stanju nije jednostavna, i trudnoća u svakom starosnom dobu ima svoje prednoti i mane. Najvažnije je konsultovati se sa lekarom kako bi u drugom stanju bili što zdraviji i vi i beba.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com