Često se pominje da stvari lakše idu uz dobru organizaciju, i to je tačno. Međutim, ne radi se samo o tome da se uz dobru organizaciju obaveza sve lakše i efikasnije obavlja već se znatno smanjuje i stres, što danas postaje sve važnije.
U čemu je stvar? U tome što se, kad sve radite zbrda-zdola, osećate "izgubljeno", a kad sve radite onako kako vam pretpostavljeni narede, odnosno, kako vam kažu za novi zadatak, tako ostavite prethodni, napola urađen, i radite novo, osećate se kao da vas "ćuška" kako ko stigne. U oba slučaja osećate se kao da nemate nikakvu kontrolu nad svojim vremenom i radom, a taj osećaj nedostatka kontrole izuzetno doprinosi stresu – nije toliko problem što imate mnogo obaveza već što osećate da nad tim nemate nikakvu kontrolu, da ste bespomoćne, što vremenom dovodi do toga da se osećate sve lošije, pa i do bolesti.
U tom smislu, organizacija puno pomaže. Recimo, napravite spisak stvari koje treba obaviti i, kako šta obavite, tako to precrtajte. Pravljenje spiska i precrtavanje obavljenog pružiće vam osećaj kontrole nad stvarima, plus vam i pokazati šta ste sve već postigle, tako da neće biti onog izluđujućeg osećaja da ništa ne stižete da uradite – pred vama je, crno na belo, spisak svega što ste ovog dana uradile, i morate priznati, taj spisak uopšte nije kratak, dosta ste postigle.
Probale ste već sa spiskom, ali jednostavno niste taj tip? Ne možete vi unapred da sastavljate spiskove i štiklirate obavljeno, mrzi vas, ne želite to da radite? U tom slučaju postoji jedan drugi psihološki trik: na parče papira zapišite ono što ste već uradile, i to precrtajte. Možda zvuči šašavo, ali pomaže u smanjenju stresa, povećanju osećaja kontrole nad situacijom i povećanju osećaja postignutog.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com