Naročito je dobro upotrebljavati klima-uređaje ako je vazduh i topao i vlažan: to je tačno, jer klima-uređaj, između ostalog, apsorbuje vlagu iz vazduha. Jednom kada se vlažnost vazduha smanji, ne bi trebalo previše snižavati temperaturu u prostoriji, jer se i vrućina mnogo bolje podnosi kad je vazduh suv.
Razlika između temperature vazduha u prostoriji i spoljnog vazduha ne bi trebalo da bude velika: sasvim tačno. Da budemo precizniji, ova razlika ne bi trebalo da bude veća od pet stepeni. Nagla i česta promena temperature može prouzrokovati prehlade ili neke druge smetnje disajnih puteva. Zato nije loša ideja da se ogrnete nečim laganim (košuljom, na primer) kada ulazite u previše rashlađenu prostoriju. Osim razlike u temperaturi između spoljnog vazduha i vazduha u prostoriji, treba voditi računa i o vlažnosti vazduha u prostoriji – vlažnost bi trebalo držati na 40-50 posto. Treći bitan parametar je ventiliranost – idealna je 0,18 metara u sekundi. Tek ako su sva tri parametra (razlika u temperaturi, vlažnost, ventiliranost) idealna, klima-uređaj može da vam pruži svoj maksimum.
Postoji mogućnost da se u klima-uređaju razviju bakterije i drugi štetni organizmi: i to je sasvim tačno, jer unutar ovog uređaja ima dosta vlage. Problem se može rešiti redovnim čišćenjem filtara – kod nekih uređaja, filtri mogu da se peru, dok kod drugih moraju da se zamene svake godine. Postoje i posebna sredstva za sterilizaciju filtra. Ako se poštuju pravila održavanja klima-uređaja, nema nikakve opasnosti od zaraze.
Jedna česta zabluda je da deca i starije osobe ne bi smeli da budu u klimatizovanim prostorijama. Kao što smo rekli, to je zabluda – starije osobe teško podnose vrućinu (izaziva dehidraciju i umor) a, mada deca lakše podnose vrućinu, sasvim mala deca još uvek nemaju razvijen sistem za termoregulaciju, pa će njihova telesna temperatura prilično zavisiti od temperature okoline.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com