Pažljivo s klima-uređajem! (3)

U svakom slučaju, ako se poštuju tri parametra koja smo ranije spomenuli i ako se održava higijena filtara, nema nikakvog razloga zašto deca ili starije osobe ne bi smeli da budu u klimatizovanim prostorijama.

Rashlađen vazduh je neophodno dobro usmeriti: to je sasvim tačno – rashlađen vazduh, ma koliko vam to nakratko prijalo, ne sme da bude usmeren na telo, jer to može izazvati bolove u mišićima i njihovu ukočenost. Najbolje je rashlađen vazduh usmeriti nadole.

Noću treba isključiti klima-uređaj: i to je sasvim tačno, iz sličnih razloga kao i prethodna „stavka“. Naime, telo se tokom sna hladi, pa ako tome dodate to što su noćne temperature uglavnom niže od dnevnih, eto prehlade ili bolova u mišićima. Ako su i tokom noći temperature visoke, može se ostaviti uključen klima-uređaj, ali na minimumu.

Za neke prostorije je bolje rešenje ventilator: to nije tačno. Čime ćete rashladiti stan ili poslovni prostor zavisi od lične želje i potrebe, kao i od finansija kojima raspolažete. Glavna razlika između ventilatora i klima-uređaja je ta što ventilator ne hladi vazduh, već telo – strujanjem vazduha utiče na isparavanje znoja s površine kože. Zato ne valja stajati preblizu ventilatora, pošto suviše snažna struja vazduha može da izazove bolove u mišićima, glavobolju i ukočenost vrata. Najbolji ventilatori su oni sa širokim lopaticama (pokreću veliku količinu vazduha) smešteni na plafonu – tako će struju vazduha usmeriti nadole. Lopatice bi trebalo da su 25-30 centimetara udaljene od plafona.

Za kraj, ukratko: klima-uređaj sa dobro očišćenim filtrom i idealno podešenim parametrima (razlika između spoljne i temperature u prostoriji ne veća od pet stepeni Celzijusa, vlažnost vazduha u prostoriji između 40 i 50 procenata i ventiliranost od 0,18 metara u sekundi) nije nimalo štetan po zdravlje – a i te kako prija.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com