Prijavili ste se za određeni posao, potencijalni poslodavci su zainteresovani, i pozvali su vas na razgovor. To je veoma bitan deo potrage za poslom, onaj od kojeg dobrim delom zavisi hoćete li biti primljeni ili ne, pa bi bilo dobro izbeći greške.
Kašnjenje. Kašnjenje nikada nije pozitivna stvar, a ako kasnite na razgovor za posao, ostavljate utisak da ste ili neodgovorni ili nedovoljno motivisani, a neodgovorne i/ili nemotivisane niko ne želi u svojoj firmi. Plus, niko ne voli da čeka, a ako kašnjenjem naterate one s kojima treba da obavite razgovor za posao da vas čekaju, u startu iznervirate upravo one na koje bi trebalo da ostavite pozitivan utisak.
Pogrešna odeća. Dobra je ideja unapred se raspitati kakva su pravila oblačenja u firmi u kojoj konkurišete. Ako bi trebalo biti formalno obučen, a vi se pojavite u kariranoj košulji i farmerkama, ostavljate utisak da ste neozbiljni. A ako je u toj firmi uobičajeno da se zaposleni oblače neobavezno, a vi dođete u strogom kostimu, delujete uštogljeno. Ovo "neobavezno" ne treba shvatiti suviše komotno; minić, šorts, predubok dekolte, ogoljen stomak, papuče i slično ni u jednoj firmi nisu prikladna garderoba.
Ne postavljate pitanja. Uobičajen deo razgovora za posao je i onaj kada vas osoba koja vas intervjuiše pita imate li vi nekih pitanja. Ako ih nemate, delujete nezainteresovano, kao da ste došli samo da odradite taj razgovor, a sam posao vas baš i ne zanima nešto. Čak i ako je zaista tako, ukoliko želite da vas prime loša je ideja delovati nezainteresovano – ako je potrebno, unapred smislite šta ćete pitati.
Ogovaranje prethodnih poslodavaca. Vaši potencijalni poslodavci smatraju da ćete onako kako govorite o svojim bivšim šefovima tako govoriti i o njima jednog dana, i neće im se dopasti ako čuju ogovaranje i uvrede. Nije neophodno veličati bivše šefove, ali je dobra ideja makar biti učtiv kada govorite o njima.
Pažnja vam luta. Na razgovoru za posao treba da budete fokusirani na taj razgovor. Zvuči kao nešto što se podrazumeva, ali je mnogo onih koji će se i tokom razgovora javiti na mobilni (umesto da mu pre razgovora isključe zvuk), slati SMS poruke, prekopavati po torbi… Potencijalnim poslodavcima je to znak da vam i nije nešto stalo do tog posla.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com