Konačno, obavili ste i razgovor za posao, i preostalo vam je samo da čekate. Ne baš – i nakon razgovora postoje greške koje mogu smanjiti šanse da vas prime, pa bi i njih valjalo izbeći i tako povećati svoje šanse.
Ne zahvalite se nakon razgovora. Uobičajena je učtivost da vam se potencijalni poslodavac zahvali na interesovanju, a vi njima na razgovoru. Nakon razgovora, dobro bi bilo poslati mejl kojim se zahvaljujete, tako ostavljate dobar utisak.
Prevelika agresivnost posle razgovora. Ukoliko vam je rečeno do kada bi trebalo da odluka bude donesena, u redu je da nakon tog roka, ako vas niko nije obavestio jeste li primljeni, pozovete i pitate. Međutim, konstantno zapitkivanje (mejlom, telefonom, lično) neće biti viđeno kao zainteresovanost, već kao iritirajuće ponašanje.
Ne učite iz sopstvenih grešaka. Greške prave svi, i zaista nije neophodno da zbog kiksa sebe kažnjavate klečanjem na kukuruzu. Ali, iz grešaka bi trebalo nešto i naučiti – i ne ponavljati stalno iste greške.
Zaboravljate gde ste se sve prijavili. Ako ste se prijavili na veći broj radnih mesta, i onda čekate na odgovor (što može da potraje nedeljama), nije nemoguće da zaboravite gde ste se sve prijavili. Tu je nezgodno što vam se može desiti da se ponovo prijavite na isto mesto, što definitivno ostavlja negativan utisak – vodite beleške o tome gde ste i kad konkurisali, kako biste izbegli ovu grešku.
Obustavili ste potragu dok čekate na odgovor. Čak i ako ste zablistali u punom sjaju na razgovoru za posao svojih snova, nemojte prestajati s traženjem posla dok čekate na odgovor. Mnogo je razloga koji mogu dovesti do toga da ipak ne budete primljeni, plus, ako nastavite da tražite, možda naiđete na nešto još bolje.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com