Poslovni razgovor telefonom

Neki poslovi zahtevaju veštinu u obavljanju telefonskih razgovora, što može biti problem ako s tim nemate dovoljno iskustva, a niko vam ne kaže na šta bi trebalo obratiti pažnju (tretiraju vas po principu „snađi se“). Evo nekih pravila za ostavljanje dobrog utiska.
Bitno je da umete da kontrolišete sopstveni glas – oni koji vas ne znaju a s vama razgovaraju putem telefona, celokupno svoje mišljenje o vama stvoriće na osnovu vašeg glasa. Manjak samopouzdanja se lako oseti u podrhtavanju glasa, pa bi bilo dobro izbeći da obavljate poslovne razgovore onda kada ste uznemireni.
Da li vas je nekad iznerviralo što čekate „sto godina“ da vam se neko javi na telefon, naročito ako se radi o firmi ili ustanovi u kojoj bi neko morao stalno da bude kraj telefona? To nervira i druge – niko ne voli da čeka. Kad se javljate na telefon, najbolje je to učiniti pre nego što tri puta zazvoni.
Dobro je da unapred isplanirate kako će tačno izgledati vaš telefonski pozdrav i da ga po potrebi uvežbate. To je prvo što će onaj ko vas zove čuti, i to će imati ključnu ulogu u formiranju utiska o vama i o firmi koju predstavljate. Pozdrav treba da bude informativan, jasan i kratak, izrečen prijatnim, ljubaznim glasom. Nije loše ako se smešite dok izgovarate pozdrav, baš kao da se uživo srećete s poslovnim saradnikom ili klijentom – osmeh se oseti.
Bitno je i da budete dobar slušalac i da sagovornika ne prekidate. Ukoliko je ipak neophodno prekinuti ga, obavezno se izvinite.
Ako vi treba nekog da pozovete, unapred napravite skicu razgovora. To je naročito korisno ako je razgovor bitan – stavite na papir sve što želite da kažete i u toku razgovora povremeno proveravajte koji deo planiranog ste već pokrili. Na taj način vaš telefonski razgovor dobija redosled, delujete kao osoba veoma koncentrisana na posao i sposobna da organizuje svoje misli i ne dešava vam se da zaboravite nešto važno.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com