Pravila lepog ponašanja (2)

Deset zapovesti za lepo ponašanje

1. Ne pretvarati se

Sažeta u formuli be yourself, prva „zapovest“ ukida izveštačeno ponašanje. Naravno, svi smo mi pretvorna stvorenja, ali i u veštački konstruisanom ophođenju treba simulirati potpunu prirodnost. S druge strane, „prirodno“ ponašanje koje podrazumeva (često nepotrebnu) iskrenost i spontanost može da ugrozi slobodu drugih.

2. Govoriti „hvala“

Zahvaljivanje drugima je način pokazivanja poštovanja prema tuđem biću, stavu ili postupku. Pošaljite male poruke zahvalnice kad god ste u prilici ili jednostavno pozovite dotičnu osobu telefonom. Čak i male usluge koje vam neko učini zaslužuju jedno „hvala“, bar kao zalog dobre komunikacije i u budućnosti.

3. Davati komplimente drugima

Niko nije imun na laskanje i lepe reči. Međutim, komplimenti su i više od toga: oni ukazuju na pažnju upućenu drugome, a sam čin komunikacije olakšavaju i čine lepšim. Pored toga, kompliment često bude uzvraćen, čime se dodatno jača i vaše samopouzdanje.

4. Ne treba biti hvalisav, arogantan niti glasan

To je jedno od osnovnih pravila dobrog ponašanja. Bučni hvalisavci, koji zasipaju druge podacima o sebi, retko su omiljeni. Prave vrednosti uvek zasijaju same od sebe – potrebno je samo malo sačekati.

5. Govor treba da bude ljubazan

Otvorenu i ponekad peckavu priču valja ostaviti za najbolje prijatelje i druge bliske osobe. Od stepena poznanstva (prisnosti, vremena koliko se dve osobe znaju) zavisi i otvorenost u priči. Treba se truditi da odabrane reči ne povređuju druge i da ne zadiru u tuđu privatnost ni na koji način. Ljubazan i umeren ton razgovora doneće bolje plodove od nametljivog i glasnog verbalnog ugrožavanja sagovornika.

6. Ne ogovarati

Jednostavna i… veoma teška zapovest za neke od nas. Koliko god bilo privlačan način za gubljenje vremena, ogovaranje uz kafu ostavite drugima. Ako i čujete trač, potrudite se da ga ne prenesete dalje – pomislite kako biste se osećali da ste u koži osobe koja je meta ogovaranja.

7. Zaista slušati druge

Veštinu dobrog slušanja poseduje manji broj ljudi. Za većinu je razgovor zapravo samo naziv za takmičenje u monologu: ko će duže i ubedljivije da govori. Međutim, ukoliko se želi da razgovor zaista bude razmena misli, treba saslušati drugu stranu, bez prekidanja i upadica.

8. Dolaziti na vreme

Kašnjenje u odnosu na zakazani termin je oblik nepoštovanja druge osobe i njenog vremena. Koristite sat i naučite da krenete na vreme!

9. Ne rugati se na tuđi račun

Neprestane šale koje se tiču druge osobe umeju da budu preterane i neprijatne. Uljudnije je (i efektnije ponekad) šaliti se na svoj račun.

10. Voditi računa o svojoj pojavi

U redu, čupava kosa i izgužvana garderoba dese se svakom ponekad, ali to nipošto ne treba da pređe u stalni modus ponašanja i izgleda. Minimum elegancije i staranja o telu delovaće podsticajno kako na vas, tako i na druge.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com