Statistike pokazuju da je u vreme ekonomske krize povećano i sukobljavanje s komšijama; svi postaju skloniji sukobima. U sukobima je uvek dobro poneti se taktično i zadržati na umu šta je to što želite da postignete: da rešite određeni problem, a ne da se istresete na komšiju niti da mu stavite do znanja kakvim ga nekulturnim bednikom smatrate.
Pre nego što se obratite komšiji, prespavajte, ako se ne radi o nečemu što se apsolutno mora rešiti ovog trenutka. Nakon što odspavate, sledećeg jutra vam se može činiti da taj problem nije vredan sukobljavanja, naročito ako se radi o nečemu što je prošlo, što ne traje i dalje.
Ukoliko se ipak radi o nečemu što zahteva rešavanje, preporučljivo je da kontakt s komšijom bude licem u lice – tako je direktnije i ima manje vrdanja nego ako ide telefonom, putem poruka i slično. Izuzetak čine situacije u kojima ne bi bilo bezbedno da se uživo vidite s komšijom (sklon je nasilju, agresivan i slično).
Odaberite vreme za razgovor koje će odgovarati vašem komšiji; niko neće biti prijateljski nastrojen niti sklon saradnji ako mu prekinete odmor ili večeru. Unapred razmislite o tome šta je tačno to što vam smeta, kakvo tačno rešenje želite (a da to ne bude poslovično crkavanje komšijske krave), i na koji način biste mogle da motivišete komšiju da se potrudi oko postizanja toga (da neko ne bi dobio pogrešnu ideju: ne, pod motivacijom komšije ne mislimo na seksualne usluge).
Možete da očekujete da će se komšija ponašati defanzivno. Neka vas to ne iznervira, takva reakcija je normalna; saosećajte s njim, to neretko pomaže.
Ukoliko susreti licem u lice ne daju željene rezultate, napismeno objasnite u čemu je problem. Ako je potrebno, svoje argumente potkrepite zakonima. Ukoliko je moguće, neka i ostale komšije kojima postojeći problem smeta potpišu ono što šaljete problematičnom susedu; kad vidi da vas je više, mogao bi biti voljniji da sarađuje.
Ako se pokaže potrebnim, dovedite nekog sa strane da posreduje.
Ukoliko ništa od navedenog ne da željene rezultate, postoji i mogućnost sudskog rešavanja problema. Samo, uzmite u obzir da to prilično traje, da može dosta da košta, da u nekim slučajevima sudovi mogu da dosude da dobijete materijalnu odštetu, ali malo teže ide naterati komšiju da tu odštetu zaista plati, i da sudovi ne mogu da nateraju vašeg komšiju da promeni ponašanje ako on to neće (ukoliko je učinio delo kažnjivo zatvorom, može dospeti u zatvor, ako nije, mogao bi da nastavi s ponašanjem koje vam smeta). Odlazak na sud je krajnja mera i neretko ne donese rezultate kojima ste se nadale, pa bi to trebalo izbeći ako je ikako moguće.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com