Komentatorka BBC-ja Rejčel Njuver u nedavnom članku izveštava o mogućim promenama koje bi nastale kada bi žene i muškarci zamenili fizičku snagu. U nastavku prenosimo delove njenog članka.
„Žene se ponekad moraju služiti trikovima kako bi izgledale više i dominantnije. Šta da odjednom neobjašnjivo postanu veće i jače od muškaraca?
Razmišljanje o toj mogućnosti može pokazati kako se dinamika polova odvija na različite načine u stvarnom svetu, kao i otkriti brojne stvari povezane s time koje se često uzimaju zdravo za gotovo. Kod većine je vrsta na planeti, od insekata do žaba, normalno da je ženka veća, jer nosi hiljade jaja u telu odjednom. Izuzetak su većina kopnenih stvorenja, uključujući ljude. Ženke rastu do određenog nivoa i tada se reproduktivno razvijaju, proizvode masti umesto mišića i koštane strukture, a mužjaci razvijaju veličinu i snagu, osobine koje im omogućuju takmičnje za te ženke.
Iako žene dostižu muškarce u nekim atletskim dostignućima, muškarci su još uvek veći i jači od žena. Ako bi se uloge zamenile, jače mišiće i kosti kod žena pratilo bi i povećanje testosterona i drugih hormona. Dafne Ferbarn, profesorka biologije sa Univerziteta u Kaliforniji, kaže da bi tada nastao matrijarhat gde su žene glavne, a muškarci se brinu za decu. Isto tako, ženama bi povećanje testosterona smanjilo i reproduktivne funkcije“.
Fizički izgled i psihologija
„Veća snaga ima i psihološki učinak, kao i kod muškaraca. Prema studiji sa Univerziteta Arhus, muškarci sa snažnijim gornjim delom tela radije odabiraju politiku koja im koristi. Bogatiji i snažniji muškarci protivili su se razdiobi novaca siromašnijima. Skloniji su i hijerarhijama i kompetitivnosti. Za to delom možemo da zahvalimo prirodnoj selekciji, muškarci su evolucijski morali da budu nasilniji, što im je oblikovalo ličnost na razne načine.
Ženama koje naglo ojačaju mogle bi ojačati i te osobine. Kod žena su osećaj privilegovanosti, sklonost ljutnji i samopouzdanje pri pregovaranju povezane sa privlačnošću, pa bi po tim pitanjima snaga samo zamenila izgled.
Ferbarn tvrdi i da neke žene, koje se sada „zaglupljuju“ kako bi privukle nesigurne muškarce, to više možda neće morati da rade. Snaga je jedno od područja u kojima muškarci još pokazuju bolje rezultate od žena. Žene su u poslednjih 50 godina postale samostalnije i često su uspešnije i bolje zarađuju od muškaraca. Pomaže im i razvoj tehnologija, pa ne moraju toliko da se oslanjaju na snagu“.
Borba za položaj
„Zato što je sve manje područja u kojima su nadmoćniji, neki muškarci tvrde da im kapacitet njihovog pola za većom snagom omogućuje pravo na veću moć, tvrdi Džekson Kac, predsednik preduzeća MVP Strategies i stručnjak za sprečavanje rodnog nasilja. Napominje da je zato verovatno i porasla popularnost nasilnijih sportova poput američkog fudbala i boksa.
Stope silovanja drastično bi se smanjile, ali ne bi se nužno sprečilo nasilje. Lezbejke prijavljuju zlostavljanje u vezi, a 19 posto muškaraca tvrdi da ih je napala partnerka. Muškarci napadaju jer mogu, a da žene ojačaju, i one bi mogle tako da postupaju.
Ne zna se kako bi to uticalo na odnose na poslu. Žene ne bi možda morale toliko da oponašajz muškarce. Džudit Gardiner sa Univerziteta u Čikagu misli da veličina nije toliko bitna za prikaz nadmoći, jer belci nisu u proseku ni veći ni snažniji od ljudi drugih boja kože, ali se i dalje spominje njihova nadmoć.
Gardiner napominje da se argumenti o tome da bi muškarci trebalo da dominiraju nad ženama jer je tako naredio Bog i da su žene previše emocionalne za položaje moći ne temelje na činjenicama, nego na ideji o muškoj nadmoći. Čak i da ojačaju, žene bi morale da se bore, jer bi muškarci hteli da zadrže svoje položaje. Nekim snažnim ženama to i odgovara.
Neke su od najjačih protivnica feminizma bile žene. Umesto da se bore protiv sistema, moguće je da su pronašle način kako da ga upotrebljavaju u svoju korist. S jedne strane, u Sjedinjenim Američkim Državama na vlasti je čovek izuzetno nazadnih patrijarhalnih načela, a s druge sve se više razvijaju demokratska i mirna društva koja omogućuju ženama napredak“, zaključuje Njuver za BBC.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com