Šta čitati? „Dama i jednorog“

Čitale ste „Devojku sa bisernom minđušom“ Trejsi Ševalije, ili ste gledale film, i dopalo vam se. I Trejsi Ševalije se dopao uspeh njenog romana i filma rađenog po njemu, pa je odlučila da se ponovo oproba sa formulom „devojka i slikar“, a rezultat je „Dama i jednorog“. Da ne bi sve bilo kao u uspešnom prethodniku, ovde je devojka bogata, a slikar siromašan, i radnja se ne dešava u holandskom gradiću Delftu već u Parizu i Briselu, ali sličnosti između ova dva romana su upadljive. Ipak, ima i dovoljno razlika da bi „Dama i jednorog“ bio roman za sebe, vredan nekoliko sati vremena, koliko je potrebno da biste ga pročitale.

Dakle, o čemu se ovde radi? Nikola Dezinosant, pariski slikar poznat po svojim minijaturama žena, uz to i satir, dobija narudžbinu od novopečenog plemića Žana le Vista da uradi seriju skica po kojima će biti napravljene tapiserije. Le Vist želi da te tapiserije, koje ostavlja u nasleđe svojoj kćeri Klod (nema muških naslednika, što ga prilično pogađa), predstavljaju scene iz bitaka i slave njega kao plemića (pogađa ga i to što je postao plemić uz pomoć novca, oženivši se siromašnom plemkinjom). Međutim, ledi Le Vist želi da njena kćer nasledi tapiserije koje će želeti da gleda, a ne krvave prizore iz bitaka, pa nagovara Nikolu da na tapiserijama bude jednorog, to jest, poznata priča o devici koja zavodi jednoroga. Nikola, koji je već bacio oko na Klod (kao i na svako iole lepo žensko), pristaje i uspeva da nagovori novopečenog plemića na to.

Na Nikoli je da izradi skice za tapiserije; same tapiserije biće rađene u Briselu, tada čuvenom po svojim tkačima. Tako se upoznajemo sa Žoržom de la Šapelom, majstorom tkačem, i njegovom porodicom (između ostalih, tu je i njegova lepa i inteligentna, ali slepa kći Alijenor, koju roditelji planiraju da udaju za neprijatnog proizvođača plave boje, pošto je jedini koji bi uopšte zaprosio slepu devojku). Porodica De la Šapel ne voli arogantnog Parizliju Nikolu, a njemu oni izgledaju primitivno; ipak, u toku zajedničkog rada, dok ih sve pritiska prekratak rok za izradu, delimično se čak i zbližavaju i počinju da cene neke osobine jedni kod drugih.

Kroz priču o izradi serije od šest tapiserija „Dama i jednorog“ upoznajemo se sa mnogim likovima, kao i sa međuklasnim odnosima u Francuskoj i Belgiji u petnaestom veku. Likovi su zanimljivi – priča teče kroz viđenje više njih – i, mada nije svako simpatičan, niko nije ni u potpunosti zao; drugim rečima, svi su ljudi. Neki od njih su previše rađeni kao klišei (očigledan primer je Klod, buntovna tinejdžerka željna seksualnog iskustva sa Nikolom), ali uglavnom deluju dovoljno zaokruženo. Nikola, kao glavni lik, uglavnom nije previše simpatičan (s obzirom na to da zavodi kako koju devojku stigne, a posle ih, trudne, ostavlja da se same snađu kako znaju i umeju), ali je u stanju da pokaže saosećanje sa problemima koji zapravo nisu njegova stvar i da da sve od sebe da pomogne onima koji su mu dragi.

Ukratko, priča je dovoljno interesantna, a likovi dovoljno zanimljivi da bi vam bilo stalo do toga šta se dešava sa njima, tako da je „Dama i jednorog“ roman uz koji možete provesti prijatno popodne.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com