Šta čitati? „Snovi o zabranjenom voću“

Želele biste da pročitate nešto, neku stvarno „žensku“ knjigu, ali da bude i nešto egzotično, iz neke daleke zemlje. Možda i malo bajkovito i toplo, i da u knjizi bude nekih nevolja, ali i optimizma i vedrine. U tom slučaju preporučujemo vam „Snove o zabranjenom voću: priče o detinjstvu u haremu“ Fatime Mernisi.

Fatima Mernisi je marokanska spisateljica; ubraja se među vodeće pisce islamskog sveta. Radi kao profesor sociologije na Univerzitetu „Muhamed V“ u Rabatu u Maroku, a „Snovi o zabranjenom voću“ su priča o njenom detinjstvu. Da ne bi bilo zabune: to što u naslovu knjige postoji reč „harem“ ne znači da ćete naići na bilo kakve golicave detalje – to je priča male devojčice, i mada tu ima i nekih pogleda na razlike među polovima i seksualnost, to je i dalje iz vizure deteta. Drugim rečima, ovu knjigu mogli biste dati i svojoj desetogodišnjoj ćerkici bez straha od toga da će tu pročitati išta što ne bi trebalo.

„Snovi o zabranjenom voću“ su zbirka dečjeg sećanja na detinjstvo u jednom svetu drugačijem od našeg. Mala Fatima živi u haremu – to je porodični harem, a ne harem nekog sultana sa gomilom robova i evnuha i sa hiljadu konkubina koje se doteruju i trude da sultan zapazi baš njih. Fatima vrlo brzo objašnjava šta „porodični harem“ zapravo znači – to je proširena porodica u kojoj žive njena baka po ocu, njeni roditelji (koji su u monogamnom braku), ona i njena braća i sestre, očev brat sa svojom ženom (takođe monogamni brak) i decom, veliki broj tetaka udovica ili razvedenih tetaka koje nisu imale kud drugde da odu, kao i nekoliko oslobođenih robinja koje takođe nemaju kud da odu. U vreme dešavanja ovog romana (okvirno između 1943. i 1949. godine) ropstvo je u Maroku bilo zabranjeno i iskorenjeno, ali veliki broj oslobođenih robova jednostavno nije imao kud da ode.

U romanu se prepliću sećanja devojčice Fatime na njena igranja i dečje ludorije sa omiljenim rođakom Samirom, pola sata starijim od nje, i priče, snovi i čežnje žena iz njenog okruženja. Glavni san je san o slobodi – slobodi da se izađe na ulicu kad god se poželi, bez neophodnosti da se bilo ko pita za dozvolu, slobodi da se čini šta se želi (ne misli se na bilo šta kriminalno), da se putuje, da se živi bez stega. Različite žene se na različite načine i dovijaju da tu slobodu ostvare – ali to je sve samo dovijanje, a ne i stvarna sloboda.

Premda može zvučati deprimirajuće, to je relativno vedar roman; roman o snovima, o učenju da se prvo u sebi pronađe sloboda, da se u sebi pronađu krila – a onda i da se poleti. Veoma prijatna knjiga i jedna od onih „knjiga za odrasle“ koje komotno možete pročitati zajedno sa svojom ćerkom.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com