Tarantule i škorpije kao ljubimci

Mnoge žene užasavaju se paukova i škorpija; kada neko od ukućana poželi, recimo, tarantulu kao ljubimca, reakcija je uglavnom vrisak tipa: „Ti nisi normalan, znaš li ti koliko je to opasno, one su otrovne, hoćeš da umreš?“, ili već nešto slično, sa manje reči, ali sa istim značenjem. Takav strah nije baš opravdan; premda ujed nijednog pauka nije bezbolan i svakako je prilično neprijatan, od 800 poznatih vrsta tarantula samo je 30 smrtonosno otrovno, a te vrste se, naravno, ne mogu nabaviti u zoo-šopu.

Naravno, uobičajeni izbor kuce, mace, ribica, papagaja, kanarinca, kornjačica i sličnih simpatičnih životinjica za kućne ljubimce svakako je preporučljiviji, da i ne spominjemo da je njihovo držanje znatno manje zahtevno nego držanje tarantule ili škorpije. Ipak, ako se neko od vaših (ili vi, zašto da ne – ima i žena koje vole tarantule) opredeli za držanje ovog egzotičnog ljubimca, evo šta bi trebalo znati.

Za držanje tarantule neophodan je funkcionalan terarijum u kome morate održavati odgovarajuću temperaturu i određen nivo vlage. Tarantule se hrane insektima (jeste, to im vi morate obezbediti, nije dobra ideja da ih pustite da same love), a one veće vrste i manjim glodarima. Preporučljivo je da nabavite mladog pauka (kako bi mogao da se navikne na vas, to jest na to da mu niste pretnja – paukovi ljude ujedaju samo kada ih uplaše), i to neku mirniju vrstu koja retko ujeda, na primer, one iz roda Brachypelma, Avicularia ili Grammostola – njihov ujed, čak i ako se desi, nije ništa gori od ujeda ose ili pčele.

Ono što vam može napraviti veće probleme od ujeda jesu takozvane iritirajuće dlake, njih tarantula odbacuje kada je uplašena. Ove dlake mogu izazvati težak osip na koži, pa je zato pranje ruku nakon svakog fizičkog kontakta sa ovim mezimčetom neophodno. Ukoliko ove dlake dospeju u oči ili ih slučajno progutate, odmah se obratite doktoru. Odvratna vam je ideja tarantule na vašoj ruci? Oni koji su probali kažu da je i njima sama ideja delovala gadno, ali da su, kada su probali, uvideli da sam osećaj nije neprijatan i da su tarantule prilično miroljubive.

Ukoliko vam škorpija izgleda atraktivnije nego tarantula, i za nju će vam biti potreban terarijum. Posmatrajte ih noću, pošto im svetlo prilično smeta. Hranite ih insektima. Najpreporučljivija vrsta je Pandinus imperator, zbog impresivnog izgleda (relativno je velika) i druželjubivosti. Njen otrov nije opasan po ljude, a može da živi i do 15 godina.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com