Imate mladež i ne sviđa vam se što ga imate – recimo, mislite da bi vam lice bilo lepše bez njega. Možda treba da uklonite mladež iz medicinskih razloga. Bez obzira na to da li mladež uklanjate iz medicinskih ili estetskih razloga, metodi su isti; čak i ako skidate mladež iz estetskih razloga, obavezno ćete proći kroz patohistološku analizu, iz preventivnih razloga (zato, neka vas ne uplaši što mladež koji uklanjate jer mislite da je ružan ide na analizu – ne krije niko ništa od vas, radi se samo o oprezu). U principu, postoje tri metoda uklanjanja mladeža.
Površinsko uklanjanje (takozvano brijanje): ovim metodom se ispupčen mladež skida zajedno sa površinskim delom kože. Pošto njegov „koren“ ostaje u koži, uopšte nije nemoguće da se mladež ponovo pojavi. Nakon ovog postupka ostaje ožiljak koji je oblika mladeža i nešto tamniji od okolne kože.
Uklanjanje skalpelom: to izvodi plastični hirurg, tako što zaseca kožu tako da odstrani ceo mladež sa „korenom“. U ovom slučaju nema recidiva (mladež se neće ponovo pojaviti). Rez i šavovi koji su nužna posledica ovog metoda obično su mali, tako da ožiljak s vremenom skoro potpuno nestane s kože. To je najpotpuniji način uklanjanja mladeža.
Lasersko uklanjanje: možda vam zvuči kao najmodernije i stoga najbolje rešenje (laseri su trenutno veoma popularan, mada skup metod), ali ovim metodom mladeži se uklanjaju samo u estetske svrhe. Tretman laserom može da izbledi mladeže koji su u nivou kože, kao i da izravna i izbledi ispupčene mladeže; nakon ovog tretmana, ostaje minimalan ožiljak. Neki stručnjaci su protiv ovog metoda, jer se njime uništava uzorak koji bi mogao da ukaže na eventualne promene boje i strukture mladeža.
Čak i ako mladeže uklanjate isključivo iz estetskih razloga, to se radi samo u dogovoru s lekarom, koji će vam reći za koji metod veruje da bi bio najefikasniji u vašem slučaju. Kao što vam je i majka sigurno govorila – sa mladežima se ne sme igrati.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com