Mmm, sladoled… Omiljena poslastica mnogih mališana a i onih starijih. Po navici se najviše konsumira u toku leta, mada nema razloga da omiljeni vam slatkiš ne jedete i tokom ostalih godišnjih doba – pod pretpostavkom da ste zdravi, naravno. Pored toga što je ukusan i osvežavajući, sladoled donosi i slatku dilemu: da li se opredeliti za voćni (takozvani vodeni) ili za mlečni sladoled? Deca najčešće žele voćni, a majke im, uprkos njihovim željama, uzimaju mlečni sladoled, jer ga smatraju hranljivijim – a takav uzimaju i sebi.
Sad, što se hranljivosti tiče, sladoled tu i nije baš najkorisnija namirnica, za koji god da se opredelite. Nema tu nekih preterano korisnih sastojaka, bar ne u primetnoj količini, eventualno u mlečnom sladoledu ima kalcijuma. S druge strane, sladoled prosto obiluje kalorijama, pa nije preporučljiv ukoliko držite dijetu.
Što se kalorijske strane stvari tiče, svakako je bolje uzeti voćni sladoled. Sto grama voćnog sladoleda sadrži 100 do 150 kalorija, dok ista ta količina mlečnog sladoleda sadrži između 300 i 350 kalorija, zavisno od toga da li se pravi od obranog ili punomasnog mleka. Ta količina kalorija uopšte nije zanemarljiva, tako da bi deci, ukoliko žele voćni sladoled, trebalo takav i kupiti, naročito s obzirom na povećanu gojaznost kod dece. Da i ne spominjemo da se voćni sladoled znatno lakše vari, pa će manje opteretiti stomak vašeg mališana ili vaš.
Pošto je lako svarljiv i ima veliku energetsku (to jest, kalorijsku) vrednost, sladoled je veoma preporučljiv kada se radi o sportistima, kao i o onima koji obavljaju teške fizičke poslove. Za sve ostale sladoled je prijatna poslastica – ali, kao i svaku poslasticu, treba ga konsumirati u umerenim količinama.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com