Jednom dnevno se prošetajte. Uveče malo trčite ili vozite bicikl – fizičke aktivnosti dodatno snabdevaju mozak kiseonikom. Nakon što neko vreme budete redovno „provetravale mozak“, primetićete znatno poboljšanje.
Ishrana: mozak treba i nahraniti, ne može da živi samo na vazduhu (kao i vi, slabo radi kad „crkava od gladi“). Dobra hrana za mozak je zeleno povrće (omogućava bolju iskorišćenost kiseonika), paradajz i sojine klice (poboljšavaju sposobnost pamćenja), a bilo bi poželjno i da unesete dva litra mineralne vode dnevno, pošto i minerali podstiču rad mozga. To ne znači da sve navedene namirnice morate svakodnevno konsumirati, ali bilo bi dobro da svakog dana pojedete nešto zeleno, ili paradajz, ili sojine klice.
Za kraj: svoj mozak možete i izvežbati da bolje pamti (baš kao što vežbama možete i telo učiniti gipkijim, jačim i izdržljivijim). Ove vežbe su nešto što se može raditi i usput. Recimo, kupovina: napišite spisak za kupovinu i potrudite se da upamtite sve stavke sa spiska – možete, recimo, da zamislite da ste u prodavnici i da sa rafova uzimate sve što ste planirale. Kad dođete u prodavnicu, bez gledanja na spisak uzmite sve što ste planirale, a pre nego što se uputite ka kasi, proverite da li ste uzeli sve što je na spisku.
Još jedna dobra vežba za održavanje „živahnog“ mozga jeste da ne posežete odmah za digitronom kad je potrebno da nešto izračunate – pokušajte prvo da izračunate u glavi, pa da onda na digitronu proverite rezultat. Mozak održava aktivnim i učenje novog jezika, pa bi bilo dobro da, ako imate ikakvih mogućnosti za to, upišete kurs stranog jezika (to vam može pomoći kasnije u karijeri). U časovima dokolice, zabavljajte se rešavanjem ukrštenih reči – i one održavaju mozak u formi.
Primenjujte sve što smo naveli, i vrlo brzo će vam se koleginice i prijateljice diviti na savršenom pamćenju: „Ju, slatka moja, šta ti pamtiš!“ Plus, i vaša nervoza zbog zaboravljanja stvari će nestati, a i aktivan, „svež“ mozak može vam i te kako unaprediti karijeru.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com