Leto je, vrućina je, i poslednje što želite je da vam se kuća dodatno zagreje, jer spremate doručak, ručak, večeru. Ipak, nešto mora da se jede, ali postoje načini da spremite ukusne i zdrave obroke, a da se ne „rastopite“ pored šporeta.
Kada uključite rernu, zagrejaćete celu kuću, a to je nešto što nam po ovim vrućinama zaista ne treba. Ipak, svi želimo da za ručak pojedemo nešto ukusno. Moguće je i jedno i drugo, uživati u ukusu hrane, a ne „skuvati“ se pored šporeta.
Jednostavno, lagano letnje kuvanje, uz ovih sedam saveta će vam pojednostaviti život.
1. Kuvajte bez „plamena“
Ne morate pri svakom kuvanju koristiti rernu ili ploču šporeta. Okruženi smo velikim brojem sezonskih proizvoda, pa to treba iskoristiti. Posetite pijacu ili uzgajajte svoje povrće u bašti. Bazirajte letne obroke na raznim salatama, ohlađenim supama i svežim, sirovim jelima.
2. Deserti bez pečenja
I poslastice mogu biti pripremljene bez topline. Kolačiće, sirove torte, pite i poslastice možete praviti, a da ne uključite rernu. Jagode sa gotovim šlagom, voćna salata, torta bez pečenja, frapei i smutiji – to su sve slatkiši koji će vas zasladiti, a neće povećati temperaturu u domu.
3. Pripremite laganije verzije omiljenih jela
Čak i ako vam ne smeta kuvanje tokom leta, ne želite da se osećate opterećeno teškim obrocima. Pripremite lakše verzije uobičajenih jela. Dodajte puno povrća u jela sa testeninom ili rižom. Napravite, na primer, rezance od tikvica, humus ili paprike punjene svežim sirom i začinima. Napravite sendviče od krekera ili dvopeka napunjene hrskavim, svežim povrćem poput zelene salate, paprike, luka.
4. Neka bude jednostavno
Puno je prečica i strategija koje mogu olakšati letnje kuvanje. Kad kupujete, kupite već iseckano povrće ili polupripremljena jela koja ćete brzo završiti i skratiti vreme provedeno u kuhinji. Možete isprobati skuvani tofu, unapred isečene proizvode i bilo što drugo što vas zanima.
Pripremite svoje namirnice čim stignete kući – obavite svo ljuštenje, seckanje na kockice, a sastojke držite u frižideru. Kada dođe vreme za kuvanje, pola posla će već biti gotovo. Osim toga, verovatnije je da ćete usput grickati zdravo voće i povrće ako je već pripremljeno i spremno za jelo.
5. Kada kuvate, kuvajte duplo
Kad odlučite da nešto skuvate, napravite dvostruku ili čak trostruku porciju neko omiljenog jela kako biste ga potom podelili na više obroka i idućih nekoliko dana uživali bez razmišljanja o kuvanju.
Udvostručite recept za marinirano meso, uzmite polovinu onoga što marinirate i zamrznite za kasnije. Kad se odlučite za njih, samo odmrznite i skuvajte.
Ako palite rernu da napravite ručak, ispecite dva ili tri jela odjednom. Spremite u frižider sve što danas ne jedete.
Učinite isto sa pečenim povrćem koje možete jesti samo ili kao prilog.
6. Upotrebite sve kuhinjske uređaje koje vam inače stoje
Ako ne iskoristite sve uređaje koje držite iznad i ispod svojih pultova, sada je vreme. Uređaji za radne površine proizvode i emituju manje toplote od rerne.
Upotrebite ekspres lonac za kuvanje žitarica i pasulja. Vaš blender će vam postati najbolji prijatelj kad shvatite da u njemu možete napraviti više od sokova i smutija. Napravite maslace od orašastih plodova, hladne supe, veganske sireve, biljna mleka, pa čak i deserte – sve pritiskom jednog dugmenceta.
7. Pripremajte hranu na otvorenom
Ako ne možete da podnesete vrućinu, izađite iz kuhinje i kuvajte napolju. Zapalite roštilj i napravite povrće s grila, veganske pljeskavice i kobasice, pa čak i pizzu s roštilja.
Čak i ako nemate dvorište, možete kupiti mali stolni roštilj i staviti ga na terasu, piše One Green Planet..
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com