Baka zaboravila da ima račun u banci star 70 godina: Pogledajte šta je pronašla na njemu

Kerol Alison, 76-godišnja Škotlanđanka, došla je do pravog finansijskog otkrića zahvaljujući zaboravljenom bankovnom računu iz detinjstva. Naime, dok je sređivala kuću, pronašla je staru bankovnu knjižicu koja ju je podsetila na ušteđevinu od samo 2,5 funti, nagomilanu tokom prvih godina njenog života. Kada je odnela knjižicu u banku, čekalo ju je iznenađenje – zahvaljujući kamati, iznos je narastao na 250 funti, što je otprilike 300 evra, prenosi Bi-Bi-Si.

Kerolino detinjstvo bilo je podeljeno između Manile, na Filipinima, gde je živela, i Edinburga, gde je posećivala svoju baku. Upravo ju je baka, sa šest godina, odvela u banku i otvorila joj štedni račun. „Pokazala mi je kako da uštedim novac i od tada sam svake nedelje stavljala džeparac u šilinzima na račun“, priseća se Kerol. U to vreme, britanski monetarni sistem koristio je funte, šilinge i penija, pri čemu je jedna funta bila podeljena na 20 šilinga, a svaki šiling na 12 penija.

Tokom godina, Kerol je zaboravila na račun, ali njena baka je pronašla knjižicu i vratila joj je pre nego što je umrla. Nažalost, knjižica je ponovo pala u zaborav dok je decenijama kasnije nije pronašla. Iz čiste radoznalosti odnela je u banku, gde je saznala za značajno povećanje iznosa. „Bila sam presrećna i potajno zahvalna svojoj baki kada mi je banka rekla da imam 250 funti. Pitala sam se: ‘Je li to moguće? Kako?’ Objasnili su mi da su kamate sve te godine rasle”, rekla je Kerol.

Poziv za proveru starih naloga

Nakon ovog iznenađujućeg otkrića, Kerol je pozvala sve da provere svoje stare bankovne račune. U UK, neaktivni računi stariji od 15 godina često se prenose u Fond za oporavak (RFL). Reč je o nevladinoj organizaciji osnovanoj 2011. godine, koja obuhvata više od 30 banaka i građevinskih kompanija. Fond trenutno ima više od 1,4 milijarde funti, od čega su vlasnici računa povukli samo desetinu.

Izvršni direktor RFL-a Adrijan Smit objasnio je da deo sredstava ide humanitarnim organizacijama koje se bave decom, finansijskom inkluzijom i socijalnim ulaganjima. „Pažljivo vodimo računa o novcu koji dajemo u dobrotvorne svrhe, ali uvek moramo da imamo dovoljno sredstava da isplatimo potraživanja“, rekao je Smit. On je dodao da je ključno da ljudi znaju da njihov novac nije izgubljen i da mogu da ga vrate.

Kerolino iskustvo potvrđuje koliko je važno s vremena na vreme pregledati staru dokumentaciju – možda ćete biti i prijatno iznenađeni.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com