Ova mnogima omiljena voćka ne izgleda spektakularno, ali banane mogu pružiti mnogo zdravstvenih koristi. Nedavno sprovedena studija je na listu dobrobiti za zdravlje dodala nove informacije.
Banana i zdravlje probave
Prošle godine sprovedena je studija u Australiji koja je pregledala 50 starijih istraživanja kako bi bolje razumela ovu vezu. Naglašena je upotreba probiotika – žive bakterije koja se može pronaći u fermentisanoj hrani i suplementima i utiču na stvaranje balansa u mikrobioti. Ali kako ne možemo ceo dan da jedemo samo probiotike, dolazimo i do toga koliko su vlakna važna. „Tu nastupa banana koje imaju velike količine topivih vlakana, što je zapravo tip prebiotika“, ističe Sali Tvelman, nutricionista. Prebiotike bakterije u crevima koriste kako bi probava bila redovna ali i kako bi se ojačao imunološki sistem.
Banane kao hrana za mozak
Zdrava probava može poboljšati i mentalno zdravlje. Emili Klermon, nutricionista, kaže da trenutno brojna istraživanja otkrivaju jaku vezu između mozga i probave. „Naučnici kažu da promene u crevnoj mikrobioti mogu da poremete komunikaciju s mozgom“, dodaje. Prema istraživanjima uzrok bi mogao da bude upalni proces, a naučnici upravo upalu mogu da povežu s anksioznošću i depresijom pa se tako može zaključiti da morate da brinete o probavi ako želite da budete srećni. Ali postavlja se i dalje pitanje šta utiče na šta: „Moramo da odgovorimo na to pitanje – možda su promene u crevima te koje utiču na promene, a možda je stres taj koji unosi promene u creva“, kaže nutricionista.
Da li je banana diuretik?
Kako su pune vlakana, one mogu da olakšaju simptome zatvora, a svi znamo da je upravo on odgovoran za nadutost. Kako je puna kalijuma, pomoći će bubrezima da izbacuju previše vode i soli iz organizma i tako pomoći ako vas muči zatvor. „Kalijum pomaže i pri održavanju krvnog pritiska u normalnim nivoima“, dodaje Tvelman.
Kako održavati zdravlje probave?
Osim banane, postoji još načina kako možete održavati zdravlje probave, a stručnjaci se slažu da je pre svega važna ishrana bogata celovitim žitaricama i vlaknima. Prebiotici su jednako važni netopljivi ugljeni hidrati i uz probiotike nam pomažu da održimo zdravlje probavnog sistema. Da nahranite svoje dobre bakterije u ishranu uvrstite namirnice poput pasulja, graška, mahuna, banana, bobičastog voća, belog luka, špargli, ovsenih pahuljica. Kako antibiotici mogu da dovedu do poremećaja ravnoteže u crevima, oprezno s njima. Probavne smetnje poput proliva javljaju se u pet do čak 30 posto slučajeva, u zavisnosti od vrste antibiotika i dužine terapije. Koristite ih samo kada vam ih lekar prepiše.
Ako želite da poboljšate probavu, izgubite višak kilograma ili uopšte budete zdraviji, ovo su pravila koja važe za sve:
- Konzumirajte što više raznovrsnog povrća i voća. Zdrava creva puna su različitih porodica mikroba, a svaka od njih „voli“ drugačiju hranu.
- Jedite vlakna. Većina ljudi konzumira ih premalo. Voće, povrće, mahunarke, orašasti plodovi i celovite žitarice hrane dobre bakterije.
- Izbegavajte visoko procesuiranu hranu jer ona često obiluje sastojcima koji loše utiču na razvoj dobrih bakterija, ali zato pogoduju lošim bakterijama.
- Hrana bogata probioticima, poput jogurta, potiče razmnožavanje dobrih bakterija. Konzumirajte jogurt ako vam odgovara.
- Ekstra-devičansko maslinovo ulje trebalo bi stalno da bude na vašem jelovniku. Sadrži ogroman broj polifenola koji pogoduju razvoju dobrih bakterija.
- Antibiotici uništavaju i loše i dobre bakterije. Ako ste primorani da ih uzimate, pobrinite se da istovremeno u organizam unosite dovoljno hrane koja podstiče regulaciju mikroflore.
- Ako ne konzumirate dovoljno vlakana, a naglo povećanje unosa izaziva vam plinove i nadutost, pokušajte da ih uvedete postupno u ishranu i pritom pijte puno vode.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com