Naučnici sa Baltičkog federalnog univerziteta „Imanuel Kant“ otkrili su nova korisna svojstva biljke Tanacetum vulgare (vratić) među kojima su smanjenje učestalosti mutacija ćelija, poboljšanje apsorpcije kiseonika, antioksidativno, antimikrobno i kardioprotektivno dejstvo. Rezultati studije objavljeni su u časopisu „Farmasiutiks“.
Naziv biljke Tanacetum vulgare L. (vratić) potiče od grčke reči athanasia – „besmrtnost“. Vratić se često koristi kao sastojak u balzamima, kozmetici, bojama, insekticidima ili prirodnim konzervansima. Biljka raste u Rusiji, Severnoj Koreji, Japanu, Severnoj Evropi, Kini i Severnoj Americi.
Kako navode naučnici, u zavisnosti od mesta rasta menja se i sadržaj mikroelemenata u biljci. Na primer, eterično ulje vratića iz baltičkog regiona ima raznovrstan sastav – sadrži 15 različitih komponenti.
Za potrebe istraživanja naučnici su sakupljali vratić u Kalinjingradskoj oblasti, zatim su ga sušili u prirodnim uslovima i izvršili ekstrakciju. Za određivanje korisnih supstanci korišćena je metoda tečne hromatografije nakon čega su u laboratorijskim uslovima procenjena njihova svojstva.
Kako se pokazalo, biološki aktivne supstance iz vratića mogu uticati na mutagene ćelije, pomoći u smanjenju hipoksije ćelija, a takođe ispoljavaju opšte antioksidativne, antimikrobne i kardioprotektivne efekte.
Prema rečima naučnika, to znači da se vratić može koristiti za pravljenje novih geroprotektivnih proizvoda (onih koji imaju efekat podmlađivanja) koji su predviđeni za održavanje vitalnosti i dug život.
„Smatramo da je vratić perspektivna biljka kada je reč o proizvodima za podmlađivanje zahvaljujući otkrivenim korisnim svojstvima koje poseduje“, rekao je rukovodilac laboratorije za mikrobiologiju i biotehnologiju univerziteta Stanislav Suhih.
Rezultati studije će omogućiti proizvodnju konkretnih proizvoda na bazi biljke vratić za prehrambenu, kozmetičku i druge industrije. Pored toga, stručnjaci sa Baltičkog federalnog univerziteta planiraju da proučavaju Tanacetum vulgare L. iz drugih regiona kako bi otkrili da li i one imaju ista svojstva kao i baltički vratić.
(Sputnjik)
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com