Da li je ovo lice Isusa? Naučnici detaljno analizirali Torinsko platno i došli do zapanjujućeg otkrića

Naučnici u Italiji tvrde ove nedelje da su ustanovili da Torinski pokrov datira iz vremena Isusovog života, pre otprilike dve hiljade godina. Za neke istoričare, platno koje se čuva u kapeli u centru italijanskog grada predstavlja jednu od najsvetijih hrišćanskih relikvija, piše Dejli mejl.

– Tvrdi se da je raspeti Isus bio umotan u platno kada je položen u grob – prenosi britanski tabloid reči Tima Andersena, istraživača sa Tehnološkog instituta Džordžije.

Poznata i kao Sveta plaštanica, u njoj se nalazi bleda slika bradatog čoveka, koja za mnoge vernike predstavlja Isusovo telo čudesno utisnuto na tkaninu, u naletu energije kada se vratio u život.

MailOnline je pitao AI alat Merlin da li može da stvori realističnu sliku Isusa Hrista na osnovu lica na Torinskom pokrovu. Dobili su rezultat koji sugeriše da je Hrist bio belac sa velikim plavim očima, podšišanom bradom i tragovima od trna na licu.

Italijanski istraživači su koristili novu rendgensku tehniku da datiraju materijal, takođe tvrdeći da tragovi na platnu odgovaraju Isusovim ranama od raspeća koje se spominju u Bibliji.

Ranije je drugi tim istraživača analizirao tkaninu koristeći datiranje ugljenikom i utvrdio da je tkanina proizvedena tokom srednjeg veka, ali autori nove studije tvrde da datiranje ugljenikom u ovom slučaju nije pouzdano, jer je tkanina bila izložena kontaminacije tokom vekova.

Druga analiza Torinskog pokrova koju je uradila inženjerka Đulije Fanti sa Univerziteta u Padovi otkrila je dokaze da bi raspeće moglo biti istorijski tačno, prenosi ekskluzivno Dejli mejl. Uzorci uzeti sa tkanine tokom 1970-ih su analizirani i Fanti tvrdi da je pronašao sićušne čestice krvi koje pokazuju znake otkazivanja organa, traume, bolesti i zračenja.

Takođe se kaže da su otkriveni materijali tipični za drevni Jerusalim. S druge strane, nezavisni stručnjaci odbacuju ove nalaze, navodeći da je krv mogla kontaminirati tkaninu bilo kada tokom poslednjih vekova.

Prvi fizički uzorci su uklonjeni sa platna pomoću lepljive trake i usisivača za prikupljanje prašine, koje je Fanti sada stavio pod moderne mikroskope. Njegova studija je objavljena u časopisu Archives of Hematology Case Reports and Reviews.

Analizirane čestice, navodi se, pokazale su prisustvo hemoglobina i dve različite vrste krvi, koje je Fanti označio kao tip A i tip B. Bilo je i tragova kreatinina, koji se oslobađa u krvotok prilikom povreda mišića ili druge fizičke traume. identifikovan.

– Visok procenat kreatinina može se objasniti, posebno tokom Isusovog poslednjeg sata pre njegove smrti na krstu, smanjenim protokom krvi u bubrezima, takođe izazvanom teškom dehidracijom – navodi se u studiji.

Inženjer smatra da je krv krvne grupe A ona koja je izašla iz tela nakon smrti, a kaže se da je krv grupe B našla svoj put na platnu pre Isusove smrti. Razlike su u karakteristikama zgrušavanja, objašnjava Fanti.

Dosadašnje analize Torinske plaštanice dovele su u pitanje njenu autentičnost. Američki hemičar Valter Mekkroun, koji ga je analizirao 1978, otkrio je da se slika na platnu sastoji od rastvora crvenog okera i želatina.

Verovalo se da je platno postavljeno preko statue prekrivene rastvorom, koje je prebačeno na tkaninu. Druga studija iz 2018. pokazala je da je mrlje od krvi ostavio neko stojeći, a ne mrtvo telo licem nadole.

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com