Doktorka otkrila grešku koju svi prave kada otkriju krpelja: ‘Možete samo da zakomplikujete situaciju’

Dok priroda zeleni i mami nas van, stručnjaci upozoravaju na mere opreza kako bismo izbegli neželjene ugrize i moguće zdravstvene komplikacije.

Kako biste smanjili mogućnost ugriza krpelja, stručnjaci savetuju da u prirodu odlazite odeveni u svetlu odeću, uz obavezno nošenje zatvorene obuće i dugih čarapa. Po povratku kući, preporučuje se detaljan pregled kože, naročito na mestima poput vrata, pazuha, iza kolena, u pregibima laktova i na vlasištu – to su skrivene zone koje krpelji najčešće biraju.

Ako nakon izleta primetite krpelja na telu, važno je odmah posetiti najbližu zdravstvenu ustanovu kako bi ga stručno osoblje pravilno uklonilo, ističe dr. Milena Turubatović iz Doma zdravlja Savski venac.

Ona upozorava da neadekvatno vađenje krpelja može povećati rizik od infekcija.

Velika greška

„Pred nama su prvomajski praznici kada većina ljudi planira boravak u prirodi, a s obzirom na to da su krpelji najaktivniji pri temperaturama iznad 20 stepeni, treba biti na oprezu,“ poručuje dr. Turubatović.

U slučaju da pronađete krpelja, izbegavajte njegovo vađenje na svoju ruku, kao i upotrebu sredstava poput alkohola, acetona ili benzina, jer ti postupci mogu biti štetni. Najsigurnije je ništa ne poduzimati i odmah se javiti lekaru, dodaje.

Nakon uklanjanja, moguće je krpelja poslati na laboratorijsku analizu kako bi se utvrdilo prenosi li uzročnika lajmske bolesti. Za tu svrhu, krpelj se čuva u fiziološkom rastvoru ili običnoj vodi.

Nakon incidenta, preporučuje se praćenje mesta ugriza barem mesec dana. Simptomi poput povećanog crvenila, povišene telesne temperature, bolova u zglobovima, opšte slabosti ili znakova neuroloških smetnji zahtevaju hitnu posetu lekaru.

(Najžena)

Pratite Krstaricu na www.krstarica.com