Ubod stršljena može biti izuzetno opasan, čak i smrtonosan, čak i za one koji nisu alergični, ako se jave u predelu jezika, obraza ili vrata jer lokalna reakcija na mestu uboda dovodi do otoka i zatvaranja uboda. disajnih puteva. U tom smislu, najopasniji je ubod u jezik.
Doktorka Ivana Stefanović iz Zavoda za hitnu medicinsku pomoć kaže za N1 da u slučaju uboda stršljena odmah treba reagovati, a alergični sa sobom treba da imaju epi-olovku – injekciju koja u takvim situacijama spašava život.
Stefanović za N1 objašnjava da se reakcije na ubode himenoptera, poput pčela, osa i stršljena, mogu razviti izuzetno brzo, zbog čega je potrebno hitno reagovati.
Ako je reakcija lokalna na mestu uboda, dovoljan je hladan oblog i praćenje, međutim, ako osip počne da se širi – potrebno je pozvati hitnu pomoć.
Lekarka savetuje da ne idete sami u Hitnu pomoć i da je dobro da osoba koja je ubodena ima pratnju i pomoć.
Doktorka napominje da je nezgodna stvar kod uboda himenoptera to što se alergija može razviti u bilo kom trenutku u životu, pa to što ste više puta pretrpeli ubod bez posledica ne znači da će tako biti i sledeći put.
U slučaju ozbiljnih reakcija na ubod, kontaktirajte Hitnu pomoć i, po mogućnosti, izađite u susret, kako bismo skratili vreme pružanja pomoći, savetuje lekarka.
Kada su u pitanju ljudi koji znaju da su alergični, u slučaju uboda treba odmah da popiju lek ksisal ili neki drugi antihistaminik koji imaju pri ruci. Stefanović kaže da ovim lekovima treba vremena da deluju, ali da je i to nešto što može da pomogne do dolaska Hitne pomoći. Doktorka naglašava da je injekcija epinefrina, tzv epi-pen je jedina stvar koja može spasiti život alergičarima u situacijama kada su sami, a medicinska pomoć nije brzo dostupna.
Davanje injekcije je lako, kaže dr Stefanović i dodaje da u slučaju uboda injekciju treba odmah ubrizgati u butinu ili mišić ruke.
Ona napominje da bi epi-olovka trebalo da bude deo putnog kompleta onih koji znaju da su alergični na ubode insekata.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com