Svi lažu u određenoj meri, ali postoji ogromna razlika između nevinih laži i onih koje mogu uticati na živote. Klinički psiholog doktorka Elen Hindriksen otkrila je sedam najčešćih pokazatelja koji otkrivaju lažove.
1. Zadovoljstvo ili smešak kog osoba nije ni svesna, a koje pokazuje kada je uspešno izmanipulisala nekim ili se izvukla slagavši. Ovaj znak je skoro neprimetan, gotovo potisnut i javlja se u potpuno neprimerenom trenutku.
2. Nepovezani pokreti ili govor tela koji se razlikuje od onoga što osoba govori. Sleganje ramenima ili neznatno odmahivanje glavom dok neko govori čvrstim i potvrdnim tonom verovatni su znaci da pričaju laži.
3. Prekidanje ili izbegavanje pogleda znaci su da je osobi koja vas laže neprijatno da vas gleda dok razgovara sa vama. Zbog toga skreće pogled i zuri u daljinu.
4. Složene rečenice i mnogo detalja za situacije koje se u par reči mogu opisati. Na primer, umesto da neko kaže: „Nisam te prevario“, on će reći nešto poput: „S obzirom na moje ponašanje tokom cele naše veze, smešno je što uopšte pretpostavljaš da bih ikada mogao ili želeo da imam seksualni odnos sa nekim ko nisi ti“.
5. Drže se scenarija, pričajući složene laži po strogo hronološkom redosledu. Hindriksenova napominje da lažovi uvežbavaju svoju priču od početka do kraja, pa ih možete izbaciti iz ritma ako im zatražite da se sete nekog nepovezanog detalja.
6. Udaljavaju se od teme ili koriste fraze i imenice kojima izbegavaju da budu konkretni, kako što su „onaj čovek“, ili „ona žena“ umesto punih imena. Lažovi takođe izbegavaju korišćenje imenice „ja“.
7. Hendriksenova ovu tehniku naziva „efekat prodavca polovnih automobila“ ili trud da delujete što pouzdanije dok izgovarate prave reči i smeškate se kad treba, često uz preuveličavanje i lažni osmeh.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com