Način na koji uređujete svoj dom ne svodi se samo na dekoraciju. U onome što ga okružuje oko vidi mnogo više od dekora. Treba se potruditi i od svog ličnog prostora napraviti mirno utočište iz koga je odstranjen svaki stres.
Zamislite mesto koje vam izmami osmeh čim stupite u njega. Stres nestaje, a vi ste preplavljeni osećajem ugodnosti i udobnosti.
Proverite da li je to mesto vaša kuća.
Ako to sada nije slučaj, uz malo truda može biti. Postoji čitava nauka koja osmišljava najbolje načine uređenja doma. Psihologija dizajna istražuje kako prostorno okruženje utiče na naše emotivno stanje i kako nas redizajniranje prostora u kome živimo može učiniti srećnim. Evo kako da oplemenite svoj dom.
Latite se četkice i boje. Na primer, za spavaću sobu predlažemo prozračnoplavu.
Zašto baš tu boju? U našoj podsvesti plava je boja mora i neba – dveju konstantnih vrednosti na Zemlji, koje oduvek postoje i postojaće. Neke delove plave sobe možete obojiti bojom kajsije, ili detalji mogu biti u boji kajsije; to je odlična kombinacija za spavanje. Zlatno pravilo glasi: jedna boja ne treba da zauzima više od 75% sobe.
Zasadite seme spokojstva. Uključite u svoj prostor žive biljke i prirodne materijale. To će u vama i vašim gostima izazvati asocijacije na prirodu i oplemeniće vaš dom. U našem ranom detinjstvu unutrašnji prostor je bio naš životni prostor, a zelenilo koje je bilo napolju predstavljalo je za dečju maštu slobodu i divljinu. Slične asocijacije zadržale su se i u podsvesti odraslog čoveka. To cveće može biti filadendron, razne vrste kaktusa i sl. Ukoliko postavite podnu podlogu od punog drveta, i to će predstavljati asocijaciju na prirodu.
Osvetljenje je važno! Pogrešno osvetljenje može ubiti šarm bilo koje prostorije. Ljudi najčešće postavljaju jedan izvor svetlosti – klasičan luster u središtu plafona. A mnogo je bolje rešenje postaviti više lampi na različitim mestima u sobi. Tako ćete obezbediti dovoljno svetlosti, ali i uspostaviti svetlosni balans i napraviti dobru atmosferu u prostoriji.
Prilagodite izgled prostora njegovoj nameni. Postoje tri vrste prostora: javni, privatni i onaj koji se deli s drugima. Glavni deo kuhinje je radni prostor u kom se sprema hrana. Međutim, savremena kuhinja može sadržati i šank, gde može sesti neko od prijatelja dok vi spremate ručak ili se za njim može konsumirati laka užina.
Pratite Krstaricu na www.krstarica.com